reklamı kapat
TEST ETTİK
PlayStation VR incelemesi PlayStation VR incelemesi

POPÜLER

3

15 yaşında 3D yazıcıyla steteskop özellikli iPhone kılıfı üretti

15 yaşındaki Suman Mulumudi, gündüz öğrenci gece ise kendi girişiminin CEO’su. Kardiyolog babası ile yaptığı sohbetler ve sürekli sorduğu sorular, onu yaşıtlarından çok daha farklı bir alana yönlendirerek girişimci olmasını sağladı. Mulumudi, 3D yazıcı kullanarak steteskop özelliği de bulunan iPhone kılıfı Steth IO‘yu üretmeyi ve kendi girişimi olan StratoScientific CEO’su olmayı başardı.


Sadece birkaç haftada tasarımını tamamladığı kılıf, hastalardan gelen düşük frekanslı sesleri bir diyafram ile toplayarak tüp aracılığıyla akıllı telefonun mikrofonuna aktarıyor. Ailesinin MakerBot Replicator 2 modeli 3D yazıcısını kullanarak tasarımını ürüne dönüştüren genç CEO, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA’e onay için başvuruda bulundu.

Steth IO akıllı telefon steteskopu ile uyumlu olarak çalışan iPhone uygulamasını da geliştiren Mulumudi, kurduğu girişim için bir internet sitesi de oluşturarak ürününü pazarlamaya çalışıyor. Mulumudi, FDA onayı almayı başarabilirse seri üretime geçebilmek için yatırımcılardan fon toplamayı amaçlıyor. Babası Doktor Mulumudi ise, oğlunun girişimini ticarileştirmesini desteklerken gençliğini de yaşayabilmesi için kendisini motive ettiğini belirtiyor. Haberi okuyan ebeveynlerin “elin oğlu” ile başlayan cümleler kurabileceği yönünde uyarımızı da şimdiden yapalım.

YORUMLAR
  • Mehmet Şen

    helal olsun, oldukça basit ancak girişmek önemli

  • hasan

    elin oğlu derlerse elin ebeveynleri diye yanıt verilebilir. evde yapılan konuşmaların, ebeveynlerin çocuklara verdiği değere bakın. bizde kaç baba çocuğuna değer verip ciddi ciddi sohbet ediyor? ve hala çocuğunu düşünüyor baba gençliğini yaşamasını istiyoruz gibi.. bizde imkansız ama diyelim ki böyle bir şirketleşme oldu ebeveyn okulunu ve işini başarılı yürüt diye baskı yapar… çok fark var ve bu sadece eğitim değil.

  • ezgi

    amerikadaki çocuklar 3d yazıcıyla steteskop üretirken ,türkiyede çocuklar ölüyor

ANKET

Oyun oynarken en çok vakit geçirdiğiniz platform hangisi?

Loading ... Loading ...