TEST ETTİK
PlayStation VR incelemesi PlayStation VR incelemesi

POPÜLER

gmail
7

5 milyon Gmail kullanıcısının şifresi çalındı

Dünya çapında kapsamlı bir operasyon düzenleyen hacker’lar, aralarında Türk kullanıcıların da bulunduğu yaklaşık 5 milyon Gmail kullanıcısının şifresini ele geçirerek bunları herkesin görebileceği şekilde internet üzerinde yayınladı. Saldırıdan etkilenip etkilenmediğinizi öğrenme ve korunma yöntemi haberimizin devamında.

Hacker’ların çalınan kişisel bilgileri yayınladıkları Rusya merkezli bir web sitesinde yer alan habere göre 5 milyondan fazla @gmail.com uzantılı hesabın şifresi şu sıralar sanal dünyada elden ele hızla yayılıyor. Konu hakkında resmi açıklama gelmezken, hacker’ların tam olarak nasıl bir yöntem izledikleri de gizliliğini koruyor.

E-posta adresinizin çalınan hesaplar arasında yer alıp almadığını öğrenmek için buradan giriş yaparak Gmail adresinizi ilgili kutucuğa yazın ve ardından “Check it!” butonuna tıklayın. Sonuç sayfasında yeşil renkli “No” yazısını görüyorsanız korkmanıza gerek yok. Fakat kırmızı “Yes!” uyarısını alıyorsanız hesabınızda oturum açarak güvenlik ayarlarınızı değiştirmeniz gerekiyor.

gmail
“Hesap > Güvenlik” sekmesine tıkladıktan sonra açılan ekranda “Şifreyi değiştir” yazısına tıklayarak yeni şifrenizi girmeniz yeterli. Kişilerin sadece sayı ya da harflerden oluşan şifrelerden kaçınmasını tavsiye eden uzmanlar, bunun yerine daha karmaşık ve güçlü kombinasyonları tercih etmelerini belirtiyorlar. Üstelik saldırılardan en az hasarı almak için iki aşamalı güvenlik doğrulama sistemini önerilirken, tehlikenin tahmin edilenden çok daha büyük olabileceği konusunda uyarılar yapılıyor.

YORUMLAR
 • Yusuf Çatalkaya

  Şimdi insanları uyarmak için bunu facebook da twitter da paylaşsak. Girin kontrol edin diye. İnsanlar hesabımıza virüs bulaşmış yalancı link paylaşıyoruz sanıcak…

 • Furkan Özden

  İnsan neye güveneceğini şaşırıyor artık.

 • Can

  sende direk bu sayfanin linkini paylas

 • PSDN915

  Oh biz rahatız 🙂

 • mur

  linke tıklayıp mail adresini giren salak var mıdır acaba?

 • Guest

  Maili girdikten sonra, spam bombasına tutmayacakları ne malum? Hesabı hackleme girişiminde bulunmayacakları ne malum? Bu site ne kadar güvenilir? Log dersinin sorumlulukları nelerdir? Hadiii 🙂

 • Zéro

  Sitede e-mail adreslerinin kullanılmayacağı net bir şekilde ifade edilmiş. Ayrıca güvenmeyenler için adresin içine üç adet * işareti konularak da arama yapılabileceği yazılmış. Bu durumda adresinizi açık etmeden içine * işaretleri koyarak arama yapabilirsiniz.

ANKET

Oyun oynarken en çok vakit geçirdiğiniz platform hangisi?

Loading ... Loading ...