TEST ETTİK
Huawei P9 lite 2017 incelemesi Huawei P9 lite 2017 incelemesi

POPÜLER

Apple 700 milyar doları aşan piyasa değeri ile tarihe geçti

Uzun süredir dünyanın en değerli şirketi olma ünvanına sahip olan Apple, kolay kolay kırılamayacak bir rekora daha imza attı. Şirketin toplam piyasa değeri 700 milyar doları geride bıraktı.

Geçtiğimiz günü 2,3 puan artışla 122,02 hisse fiyatıyla kapatan Apple, böylece 710 milyar dolar piyasa değeri ile bu rakama ulaşabilen ilk firma olma ünvanına sahip oldu. Apple bundan neredeyse 20 yıl önce iflasın eşiğine gelmiş ve oldukça zor günler yaşamıştı. Steve Jobs‘ın ölümünün ardından ise şirketin yeniden bu kötü günlere döneceği düşünülmüştü. Fakat görünüşe bakılırsa Tim Cook beklenenden daha iyi bir iş çıkardı ve şirketi daha üst noktalara çıkarmayı başardı.

apple

Apple’ın piyasa değerinin ve karının rekor seviyelere ulaşmasıyla birlikte yatırımlar da hız kazandı. Şirket, güneş enerjisi panelleri üreten First Solar ile 850 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı ve Kaliforniya, Monterey’de 1600 dönümlük alana güneş enerjisi çiftliği kuracağını duyurdu. Apple’ın yeni kampüsü de dahil olmak üzere ofislere ve 40 Apple Store’a enerji sağlayacak çiftliğin yapımının 2016 yılında tamamlanması bekleniyor.

first solar

Apple’ın First Solar firmasıyla yaptığı bu anlaşma en çok da güneş enerjisi sistemleri üreten firmanın işine yaramış durumda. Zira anlaşmanın açıklanmasının ardından piyasada hızlıca yükselen First Solar, şu ana dek toplamda yüzde 10’a varan bir artış yaşadı.

 

YORUMLAR
ANKET

Oyun oynarken en çok vakit geçirdiğiniz platform hangisi?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...