TEST ETTİK
PlayStation VR incelemesi PlayStation VR incelemesi

POPÜLER

3

Basit bir uzantı değişikliğiyle fotoğraflarınızı sanat eserine dönüştürün

Facebook’un pek bilinmeyen sanatsal bir yönü ortaya çıktı. Keşfedilen bir özelliğe göre, hem Facebook hem de Instagram fotoğraflarını basit bir uzantı değişikliğiyle sanat eserine dönüştürmek mümkün.

Mathias Bynens adlı kullanıcının keşfettiği ve Twitter’da paylaştığı gizli özellik, Facebook veya Instagram’a yüklenen fotoğrafların sonuna kod eklenerek, ASCII kodlarından oluşan sanatsal bir çalışmaya benzetmenin mümkün olduğunu gösteriyor. Bunun için “.jpg” uzantılı fotoğrafınızın sonuna renkli ASCII formatı için “.html” veya siyah beyaz versiyonu için “.txt” eklemeniz yeterli.


Hem Facebook hem de Instagram fotoğraflarında geçerli olan özellikten faydalanmak için fotoğrafın “.jpg” uzantılı halini almanız gerekiyor. Örneğin bizim ana görselde her verdiğimiz fotoğrafın orijinal hali böyleyken, “.html” değişikliğinden sonra bu hale geldi. Facebook’un niçin böyle bir şey yaptığı konusunda ise herhangi bilgi yok. Eminiz mantıklı bir sebebi vardır.

YORUMLAR
 • Peyloride

  Normalde bu bir web uygulaması açığıdır. Bir fotoğrafın içine kodlarınızı yazar yüklersiniz. Siteye yükleyip o kodların çalışmasını sağlarsınız benzer yöntemlerle. Tabii bu yöntemlerin çoğu engellenmiş durumda günümüzde. Facebook ve Instagram’ın CDN servisinde ise buna ufak bir espriyle cevap verilmiş. Olay bundan ibaret.

 • Deneme

  5xx Server Error hatası aldım

 • Nime

  Bu bir açık falan değil, herkesin kullanımına sunulmuş bir kod parçası…

  Dileyen kendisininkini yapabilir:

  http://www.c-sharpcorner.com/UploadFile/dheenu27/ImageToASCIIconverter03022007164455PM/ImageToASCIIconverter.aspx

ANKET

Oyun oynarken en çok vakit geçirdiğiniz platform hangisi?

Loading ... Loading ...