“Farklı içerikler yolda”

Eren Kumcuoğlu - Samsung Türkiye Dijital Pazarlama Müdür YardımcısıSamsung Türkiye’de Dijital Pazarlama Müdür Yardımcısı olarak çalışan Eren Kumcuoğlu, şu anda tüm katma değerli servislerden sorumlu konumda ve tüm çevrim içi kampanya ve faaliyetlerde ekibine destek oluyor. Son ayların popüler konusu Smart TV’yi sorarak sohbete başlıyoruz. Eve giren ilk televizyonlarla komşuluğun; çok kanallı yapıya geçilmesiyle beraber de aile içi diyalogların son bulduğunu düşünen Kumcuoğlu, Smart TV’yi sosyal nitelikleri sayesinde tüm aileyi yeniden birleştirmek için ortaya çıkan bir kahraman olarak tanımlıyor. Bu bağlamda Smart TV’yi yeni bir televizyon modeli olarak değil de yeni bir tür olarak nitelendiriyor ve devam ediyor: “Bu değişim belki de çok kanallı yayın dönemine geçişten bile daha önemli çünkü kullanıcılar televizyon üzerindeki uygulama desteği sayesinde cihazlarının yeteneklerini artırabilecek ve web deneyimi sayesinde de istedikleri içeriğe ulaşabilecek.” Smart TV’nin yeteneklerini anlatmaya şu sözlerle devam ediyor Kumcuoğlu: “İnceltilmiş bir çerçeveyle yeni tasarım, geliştirilmiş görüntü ve ses kalitesi gibi özelliklerinin yanında Smart TV’nin en dikkat çeken özelliği tabii ki uygulama desteği. Bu uygulama desteği, biraz önce de bahsettiğim gibi etkileşimi artırdığından ciddi bir sosyallik vadediyor. Bunun dışında DLNA özelliğiyle evdeki diğer elektronik cihazlarla, örneğin Samsung Galaxy cihazlarla (tablet ve telefon) iletişim halinde olabiliyorlar. Bu cihazları ister bir uzaktan kumanda gibi kullanabilir isterseniz de ikinci bir televizyon ekranı gibi ağ içinde yanınızda taşıyabilirsiniz. Önümüzdeki dönemde yeteneklerinin daha da artacağının müjdesini de şimdiden verebilirim.”

TÜRKİYE’DEKİ UYGULAMALAR
Kumcuoğlu’na Türkiye’ye özel Smart TV uygulamalarını soruyoruz. Dünyanın ilk televizyon bankacılık uygulaması İşTV, Samsung’un kendi film servisi Samsung 7/24 Sinema, dijital dünyada doğan bir gazete olan Zete ve donanım inceleme portalı Shift Delete Net uygulamalarının ilk Smart TV uygulamaları olduğunu belirtiyor. Samsung.com/tr ya da samsungakillitv.com adresinden daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Türkiye’de geliştiriciler tarafında henüz Smart TV farkındalığının çok yüksek olmadığını da belirten Kumcuoğlu, birlikte çalıştıkları ve çalışmayı düşündükleri bazı şirketlerle uygulama konusunda çalışmalara başladıklarını belirtiyor. Samsung 7/24 Sinema servisinden sonra sıranın popüler bazı e-ticaret uygulamalarının, müzik hizmetlerinin ve bilgi/haber servislerinin geliştirilmesine geldiğini anlatıyor. Kumcuoğlu, Smart TV uygulamalarına TV üzerindeki Samsung Apps uygulama mağazasından ulaşılabildiğini; mevcut internet bağlantılarımızın Smart TV uygulamalarını kullanabilmek için yeterli olduğunu söylüyor. Evdeki mevcut internet bağlantı hızları, temel uygulamaları çalıştırmakta gayet yeterli. Video hizmetlerinin de ülkemizin standartları düşünülerek 2 Mbit hız seviyesine göre optimize edilmiş olduğu ve uygulama deneyiminin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebildiği de aldığımız bilgiler arasında. Smart TV uygulamalarında dünyada hangi trendlerin yükselmekte olduğunu sorduğumuzda ise Kumcuoğlu, en popüler uygulamaların video hizmetleri olduğunu ve YouTube, Dailymotion ve Vimeo uygulamalarının hemen hemen aktive edilmiş tüm TV’lerde mevcut olduğunu söylüyor.

“LOKAL UYGULAMA DESTEĞİ RAKİPSİZ”
Samsung Smart TV’nin şu anda rakipsiz olduğunu söyleyen Eren Kumcuoğlu, Samsung Smart TV’nin neden farklı olduğunu şu şekilde dile getiriyor: “Muadillerine kıyasla hiçbir rakibinde bulunmayan lokal içerik desteği ve akıllı telefonlardaki gibi hızla artan geniş uygulama mağazasıyla Samsung Smart TV, rakiplerinden birkaç adım ötede. Yüksek görüntü kalitesi, şık tasarım, gerçek 3D deneyimi ve internette sörf diğer ek özellikleri. Her açıdan en mükemmel 3D görüntü kalitesini sunuyor ve dünyanın en ince (sadece 5 mm) çerçevesine sahip olan Samsung Smart TV’nin web tarayıcısı, aynı zamanda flash destekli. Bunlar dışında televizyon izlerken aynı anda sosyal ağlarda sohbet fırsatı veren Social TV uygulamasına sahip ve All Share özelliği ile içerik paylaşımına da imkan sağlıyor. Fakat Smart TV’yi rakiplerinden ayıran en önemli özellik lokal uygulama desteği diyebiliriz.” Smart TV’ler ile mobil cihazlarımızı birbirine bağlamanın mümkün olduğundan da bahseden Kumcuoğlu, “Samsung Remote” uygulamasını cep telefonunuza ya da tabletinize kurarak telefonunuzla televizyonunuzu ağ içinde herhangi bir noktadan kumanda edebileceğinizi anlatıyor. Bunun dışında yine Samsung cihazlarını, örneğin Galaxy Tab veya DLNA desteği olan bir fotoğraf makinesine ait içerikleri televizyonda görüntüleyebilmenin ya da notebook ile televizyona görüntü / veri aktarımı yapmanın mümkün olduğundan bahsediyor. Sözlerini uygulama geliştiricilere önerileriyle sonlandıran Kumcuoğlu, geliştiricilerle sürekli görüşme halinde olduklarını ve platformu anlattıklarını belirtiyor: “Uygulama geliştirme için Samsung Developer Forum adında kapalı devre işleyen bir sistemimiz var, biz Samsung Türkiye olarak içerik geliştiricilerle ilk görüşmeleri yaptıktan ve anlaştıktan sonra sisteme kayıtlarını yaptırıyoruz. Ardından uygulamalarını geliştirebiliyor ve Forum
üzerinden Samsung mühendislerine sorular sorup cevap bulabiliyorlar.”


▼ PAYLAŞ




▼ ETİKETLER

   


Hemen kaydınızı bırakın!


▼ YORUMLAR