reklamı kapat

POPÜLER

Foodini

Gerçek yemek “yazdıran” 3D yazıcı: Foodini [Video]

Jetgiller‘deki “yemek makinesi”ni hatırlar mısınız? Evin sevecen annesi Jane’in, karnı zil çalan aile üyelerine dumanı üstünde yemekler sunmak için tek yapması gereken birkaç düğmeye basmaktı. Amerikalı Natural Machines firmasının tasarladığı Foodini adlı 3D yazıcı Jetgiller’deki gibi bir yemek makinesi olmasa da, yemek hazırlamaya üşenen tembel gurmelere yardım eli uzatan bir cihaz.

Foodini
Standart bir mikrodalga boyutlarındaki Foodini’nin kullanımı bir hayli kolay. Hayal ettiğiniz yiyeceği seçip 3D yemek yazıcısına malzemeleri yükledikten sonra Foodini’nin karşısına geçip cihazın malzemeleri inşasını izliyorsunuz.

Şekil verilmesi gereken pizza, kurabiye, çikolata, taze makarna gibi tüm yiyeceklerin Foodini’yle şekillendirilmesi ve “monte edilmesi” mümkün. Ancak 1.300 dolar gibi bir fiyatla satışa sunulacak olan bu cihazın, türünün ilk örneği olmasından da hareketle, pek çok eksiği var.

Foodini
Özellikle yaşam alanlarının giderek daraldığı bir çağda mutfak tezgahında bu kadar yer kaplayan bu cihazın birden fazla işlev yüklenmesi zaman ve yer tasarrufu sağlayabilirdi. Örneğin Foodini ileride fırın veya mikrodalga fonksiyonunu da sunamaz mı? Üstelik Foodini’ye yüklediğiniz bütün malzemeleri önceden hazırlamanız gerekiyor. Örneğin pizza yapmak istediğinizde domates sosunu ve hamuru sizin hazırlamanız gerek. Foodini’nin yardım ettiği nokta hamuru yoğurmak, açmak veya şekillendirmek gibi konularda size iş bırakmaması.

Foodini
Ancak şu anda Kickstarter‘da fon toplayan Foodini, yukarıda da belirttiğimiz gibi türünün ilk örneği. Foodini’den ilham alan pek çok tasarımcı ve teknoloji firması eminiz ki çok da uzak olmayan bir gelecekte bize gerçek yemek makinesini sunacak.

VİDEO

YORUMLAR