TEST ETTİK
PlayStation VR incelemesi PlayStation VR incelemesi

POPÜLER

4

Google, Microsoft’un açıklarını yayınlamaya devam ediyor

Geçtiğimiz günlerde Windows 8’de bulunan bir açığı ortaya çıkaran ve Microsoft‘tan büyük tepki toplayan Google, yine Windows’un kapatılmamış açıklarını yayınladı.

Windows 7 ve Windows 8‘i etkileyen açıklardan biri çok büyük değil ve güvenliği tehdit etmiyor. Ancak bulunan diğer açık, sistemin CryptProtectMemory adı verilen fonksiyonunu etkiliyor. Bu fonksiyon temelde diğer insanların bilgisayardaki gizli verileri görmesini engelliyor. Ancak güvenlik açığı nedeniyle bu fonksiyon görevini tam anlamıyla yerine getiremiyor ve gizli bilgiler kötü niyetli kişilerce görülebilir hale geliyor.

Microsoft’un salı günleri yayınladığı meşhur güncellemelerinin biriyle bu açığı kapatacağı düşünülüyor. Açıkların ortaya çıkmasından memnun olmayan yazılım devinin bu yeni güvenlik açığıyla ilgili açıklama yapıp yapmayacağı ise merak konusu.

YORUMLAR
 • Omr

  Google’ın yaptığı hiç etik bir davranış değil. Aynı durumda kendisi olsaydı Microsoft çok farklı bir tavır takınırdı. Google’a yakışmadı.

 • Mevlüt S Özüberk

  bence microsoft’a destek veriyor google microsoft’un çıkaracağı yeni yazılımlarda hata payı daha düşük olacak ve daha kararlı çalışan windows sistemleri kullanacağız anlamına da geliyor bu durum.

 • Waryanli

  Bilgisayarım sağ tıkla, özellikler, Windows update
  güncellemeleri kontrol et et et et 😀

 • Google bunu sadece Microsoft’a yapmıyor. Ayrıca bulduğu güvenlik açıklarını ve hatalarını ilk önce firmaya bildiriyor. Eğer sorun 90 gün içinde çözülmezse o zaman kendi blogunda yayınlıyor. Bence gerekli ve güzel bir düşünce, böylelikle -biraz zor kullanarak da olsa- o güvenlik açıkları mutlaka kapatılıyor ve daha güvenli bir internet/bilgisayar deneyimi yaşayabiliyoruz…

ANKET

Oyun oynarken en çok vakit geçirdiğiniz platform hangisi?

Loading ... Loading ...