TEST ETTİK
PlayStation VR incelemesi PlayStation VR incelemesi

POPÜLER

izitru
3

Gözlerinize inanamıyor musunuz? Fotoğraf dedektifi Izitru’ya sorun

Fotoğraf makinelerinin ucuzlamasıyla birlikte artık en amatör fotoğraf meraklıları dahi kendine fotoğrafçı sıfatını layık görmeye başladı. İşin kötüsü artık fotoğrafları sunuma hazır hale getirmek veya gerçekten emek harcayıp ham haliyle güzel olan fotoğraflar çekmek yerine fotoğrafları akıllı telefon uygulamaları üzerinden birkaç dakikada düzenlemek, olmadı üstüne bir Instagram filtresi yapıştırıp şaheser diye sergilemek hayli yaygın bir tutum haline geldi. Artık internette gördüğümüz görüntülerden hangisinin gerçek hangisinin manipüle edilmiş olduğunu anlayamadığımız bir ortamda ücretsiz fotoğraf dedektifi Izitru imdadımıza yetişiyor.

izitru
Fourandsix Technologies Inc.’in teknolojiden sorumlu başkanı Dr. Hany Farid’in tanıttığı Izitru web üzerinden hizmet veren ücretsiz bir site. Izitru, yüklenen fotoğrafları analiz ederek üzerinde oynama yapılıp yapılmadığını belirtiyor. Izitru sadece karmaşık düzenleme işlemlerinden geçmiş fotoğraflara değil, ikinci defa kaydedilmiş ancak üzerinde oynama yapılmamış fotoğraflara da potansiyel manipülasyon uyarısı veriyor.

izitru
Izitru’nun uyarıları çok kesin bir dil kullanmaktan kaçınarak üzerinde oynama yapılmış “olabilir” demeyi tercih ediyor, dolayısıyla analizlerde bir hata payı bırakılıyor. Yine de çok teknik işlemlerle uğraşması mümkün olmayan kullanıcılar için hayli pratik bir çözüm sunan Izitru’yu buradan kendi sitesine giderek anında kullanmaya başlayabilirsiniz.

YORUMLAR
 • HAKTAN

  Merhaba,
  Alttaki forografin orjinal olma ihtimali yuksek gerçekten. Cunku perspektife bakarsak “tabaktaki” adam aslinda arkada, agacin yaninda duruyor.

 • altay

  son resim neden gerçek olmasın? bu internette çok yaygın bulabileceğiniz bir yöntem küçük görünen adam aslında çok daha ileride duruyor

 • Serkan

  Arkadaş resmin üstündekileri bir okuyun da zaten resimde ” high trust” orjinal foto diyor ya 🙂

ANKET

Oyun oynarken en çok vakit geçirdiğiniz platform hangisi?

Loading ... Loading ...