TEST ETTİK
PlayStation VR incelemesi PlayStation VR incelemesi

POPÜLER

iPhone 6s
iPhone 6s
iPhone 6s
9

iPhone 6s ve Sony Xperia Z5 kamera karşılaştırması [Anket]

07 Ekim 2015

Sony, piyasaya sürdüğü fotoğraf makineleri ve kamera sensörleriyle uzun yıllar başarılı çalışmalara imza atıyor. Çoğu üretici akıllı telefonlarında Sony’nin kamera sensörünü tercih ediyor. Apple da Sony’nin kamera sensörünü tercih eden şirketler arasında yer alıyor. Apple kısa bir süre önce piyasaya sürdüğü iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ın kameralarında da Sony üretimi sensörler kullanmıştı.

iPhone 4s modelinden beri tüm iPhone modellerinin arka kısmında 8 megapiksel kamera tercihinde bulunan Apple, iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ta bu inadından vazgeçmiş ve yeni telefonlarına 12 megapiksellik kamerayı entegre etmişti. Sony ise kısa süre önce tanıttığı Xperia Z5 modelinde 23 megapiksel çözünürlük sunan bir kamera kullanmayı tercih etmişti. Popüler kamera benchmark internet sitesi DxOMark tarafından en iyi kameraya sahip akıllı telefon olduğu belirtilen Sony Xperia Z5 ile iPhone 6s’in kameraları karşı karşıya geldi.

SuperSaf TV isimli YouTube kanalının yapmış olduğu karşılaştırmada telefonların kameraları makro çekim, düşük ışık ve optik netleme konusunda karşılaştırıldı. 4K çözünürlüklü video kaydında Xperia Z5’in optik görüntüleme teknolojisi SteadyShot’a destek vermemesi bir takım titreşim sorunlarını beraberinde getiriyor.* iPhone 6s’in 4K çözünürlüklü video kaydında ise herhangi bir sorun göze çarpmıyor. Otomatik netleme performansına bakıldığında Sony Xperia Z5’in iPhone 6s’ten daha hızlı netleme yaptığı ve ses kayıt kalitesinde de daha başarılı olduğu görülüyor. İsterseniz lafı fazla uzatmayalım ve iPhone 6s ve Sony Xperia Z5’in kamera karşılaştırmasıyla sizleri baş başa bırakalım. Videoyu izledikten sonra haberin sonundaki anketi cevaplamayı unutmayın.

VİDEO

Sizce hangi telefonun kamerası daha başarılı?

Loading ... Loading ...

Önemli uyarı!
* Testi yapan kanalın video karşılaştırmasında kritik bir hata yaptığını anlaması üzerine Sony Xperia Z5 video testi tekrarlanmış. Yeniden çekilen Sony Xperia Z5 videosunu buradan izleyebilirsiniz.

YORUMLAR
 • liriketki

  z5’in kamerasını 21 mp moda getirmeden karşılaştırma yapmak çok doğru olmayabilir fakat. bir de iphone’un renk yönetimi daha hoş geldi gözüme.

 • Alper

  Sadece Sony kötüleme amacı ile yapıldığına eminim çünkü sony xperia z5 kamerası dier telefonlara karşı cok daha iyi olduğu kanıtlanmıştır burda kesinlikle hile olduğu acıkdır ucuz numara bunlar sadece 😀

 • hüsnü değirmenci

  xperiaların kameraları malesef sınıfta kaldı lg g3 ile bile kıyaslanmayacaktır.Ne ois ne çift flash var kamera yazılımı beş para etmez büyük umutlarla aldığım z2 den hayal kırıklığı ile g3 e geçmiştim halen çok memnunum fiyatlarda düşmüşken tavsiye ederim incelemelerdede kamera ve ekran olarak olumlu görüşleri alacaksınız ama z serisi için her incelemede eleştirileri görebilirsiniz.

 • Taner

  Z5 premium kullanıyorum z2 kullanmadım ama z3 kullandım z2 ye göre z3 te kamera daha iyi ve gittikçe kamerası daha iyi hale geliyor artı bence z5 kullanmadan yorum yapman yanlış olmuş z5 kalitesi daha iyi tavsiye ederim japonlardan şaşma

 • not fan boy

  6s tokatlamış kusura bakmayın.

 • msg

  biraz hile var gibi iç mekanda z5 ile biraz oynamışlar yoksa o kadar karanlık çekmesi mümkün değil.

 • hüsnü değirmenci

  Zaten karşılaştırmayı aynı zamanda çıkan iki firmanın amiral gemisinde satın alarak yaptım.Şuan z5p kullanıyorum gündüz favori ama akşam az ışıkta grenlenme açıkça belli oluyor ışık-gölge-kamera açısı denkleminde veya manuel ayarlarla ne oluyor uğraşıyorum fakat otomatiğin akşam az ışıkta daha performanslı olmasını beklerdim.Az ışıktaki kamera değil ama diğer tüm özellikleri rakipsiz neden bir flaş daha yok veya ois konulmuyor veya alt üst çerçeve boşluklarından kısılmıyor anlaşılmıyor.Yazılım desteğinde rakipsiz diyebilirim.

 • simay

  tabiki z5 daha iyi ve ilk olarak kamerası daha açık tonda, gölgelemdirmeleri az verdiği için iphone daha iyi gibi duruyo fakat yanlış. sony inkine bakarsak gölgelendirmeleri tam vurguyla verdi. kanıtlanmış bir şeydir ki sony in kamerası en iyi kameradır

 • simay

  ve de açıkça görülüyor ki bir hile yapılmış z5 i kötülemek için. bir sony z5p kullanıcısı olarak buna karşıyım

ANKET

Oyun oynarken en çok vakit geçirdiğiniz platform hangisi?

Loading ... Loading ...