TEST ETTİK
PlayStation VR incelemesi PlayStation VR incelemesi

POPÜLER

5

Sony’den iPhone ve Android telefonları fotoğraf makinesine dönüştüren lens-kamera

Günümüzde akıllı telefonlarda kullanılan kameralar giriş seviyesi kompakt fotoğraf makineleri yerine tercih ediliyor olsa da çoğu fotoğraf tutkunu halen DSLR veya değiştirilebilir lensli aynasız fotoğraf makinelerini kullanmayı tercih ediyor. Bunun en büyük sebebi ise akıllı telefonlarda kullanılan sensörlerin boyut olarak yetersiz oluşu. Sensör boyutunun küçük oluşu düşük ışık koşulları altında gürültülü (grenli) fotoğraflar çekmenizi sağlarken, sensör boyutunun büyümesi ise düşük ışıkta daha grensiz ve yüksek kalitede fotoğraf çekebilmenizi mümkün hale getiriyor.
Sony
Şu anda piyasada olan çoğu akıllı telefon bünyesinde küçük sensörlü kamerayı barındırıyor. Bu da düşük ışıkta grenli fotoğraflar çekeceğiniz anlamını taşıyor. Bu durumun farkına Japon üretici Sony, iPhone veya Android telefonları profesyonel bir fotoğraf makinesine dönüştüren bir lens-kamerayı fotoğraf tutkunlarıyla buluşturmaya hazırlanıyor. Sony Alpha Rumors tarafından yayınlanan fotoğrafta lensin G serisine ait olduğu görülüyor. F/3.3-5.9 G lensin 10 kata kadar optik yakınlaştırma yapacağı ve 18 megapiksel CMOS sensöre sahip olacağı belirtiliyor. Sony’nin bu lens aksesuarı haricinde profesyonellere yönelik 20 megapiksel çözünürlük sunan Exmor R sensör ve F/1.8  Zeiss lensi de satışa sunacağı konuşuluyor. DSC-QX10 ve DSC-QX100 olarak adlandırılan bu lens aksesuarlarının akıllı telefonlara Wi-Fi ya da NFC teknolojisiyle bağlandığını da söyleyelim. Lens aksesuarlarının 6-11 Eylül tarihleri arasında Berlin’de düzenlenecek olan IFA Fuarı‘da görücüye çıkması bekleniyor.
Sony

YORUMLAR
  • Lens-kamera atağını Panasonic’ten beklerken Sony’den gelmesi sürpriz oldu.

  • Yahu o zamazingoyu yanımda taşıyabiliecek olsam zaten herhangi bir point&shoot’u da yanıma alabilirim? Telefon kamerasında amaç her an yanınızda bulunması. Kalite çok da mühim değil… (Yeni mobil kameraların kalitesi de gayet iyi zaten)

  • fotoğraf pazarında geçtiğimiz bir kaç yılda heyecan verici tüm gelişmeler hep sony’den geldi {slt, rx1, nex-5n ile birlikte artan aynasız kalitesi vb.}, bu yüzden çok şaşırdığımı söyleyemeyeceğim.

  • Sürpriz olan kısmı bundan iki yıl önce global Panasonic CEO’su ile yaptığım röportajda tam da bu konseptin konuşulmuş olması. Doğal olarak ürünü öncelikli olarak Panasonic’ten bekliyordum.

  • Volkan ben o röportajını atlamışım, nereden ulaşabilirim?

ANKET

Oyun oynarken en çok vakit geçirdiğiniz platform hangisi?

Loading ... Loading ...