TEST ETTİK
Huawei P9 lite 2017 incelemesi Huawei P9 lite 2017 incelemesi

POPÜLER

Yerin 700 kilometre altında okyanusların 3 katı hacminde devasa su rezervi keşfedildi

Northwestern Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar Dünya’nın manto tabakası altında devasa bir su rezervi bulunduğunu gösteren kanıtlar bulunduğunu açıkladı. Yüzeydeki okyanusların toplam hacminden üç kat daha fazla olduğu düşünülen su rezervi, yüksek basınç altında kalmış olivin minerali ringwoodite içinde bulunuyor. Science dergisinde yayınlanan bu keşfin, Dünya’daki okyanusların kaynağına ilişkin bilgi sağlayacağı umuluyor.

Minerolog Steven Jacobsen önderliğinde araştırma yapan ekip, alt katmanlarda su olup olmadığını anlamak için 2 bin sismograf kullanarak deprem dalgalarının alt katmanlardaki hareketini incelemiş. Dalgaların hareketi geçtikleri minerallerin yoğunluğuna göre değişiklik göstermesi sayesinde ekip su içeren mineralleri saptayabilmiş.

manto katmanı
Suyu içerdiği saptanan ringwoodite, yüzeyle çekirdek arasındaki manto tabakasında, yani yüzeyin 700 kilometre altında bulunuyor. Devasa boyuttaki bu su rezervi Dünya’daki suyun kaynağına ilişkin teorilere yeni bir ışık tutuyor. Bazı jeologlar suyun Dünya’ya çarpan meteorlarla geldiğini düşünürken, bu yeni keşif okyanusların zaman içinde yer altından yüzeye sızdığına işaret ediyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Yerin 700 kilometre altında okyanusların 3 katı hacminde devasa su rezervi keşfedildi” için bir cevap

  1. nah dedi ki:

    Az hızlı yayınlasanız.

ANKET

Oyun oynarken en çok vakit geçirdiğiniz platform hangisi?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...