reklamı kapat

POPÜLER

audi

​Audi’den akıllı enerji ağ yönetimiyle Tesla’ya gözdağı

Audi, güneş ışığından elde edilen elektriği otomobil, ev ve ısıtma sistemlerinde kullanılması üzere kontrollü bir şekilde dağıtımını gerçekleştiren pilot projesi Akıllı Enerji Ağı Yönetimi’ni başlattı.

Audi imzasını taşıyan yeni projeyle otomobil, ev ve güç kaynağı, akıllı bir enerji şebekesi yaratmak üzere bir araya geliyor. Audi tarafından geliştirilen projenin ilk kez elektrik şebekesiyle etkileşime girdiği belirtiliyor. Pilot proje kapsamında elektrik üretenler, ürettikleri enerjiyi şebekeye aktarabiliyor. Araştırma çalışması kapsamında Audi, iş ortakları ile birlikte Ingolstadt ve Zürih’te evleri kapsayan bir pilot proje yürütüyor. Çalışmada, farklı boyutlardaki güneş paneli sistemleri, sabit bataryalarla birlikte kullanılıyor. Ampard imzalı kontrol yazılımı, güneş ışığından elde edilen elektriği, otomobil, ev ve ısıtma sistemi gereksinimlerine göre akıllı bir şekilde dağıtıyor.

Audi’den enerji kullanımını daha verimli kılan teknoloji

Pilot projenin dikkat çekici özelliklerinden biri de, sistemin aynı zamanda güç şebekesi ile de etkileşime girmesi. Dahili bir iletişim arayüzü vasıtasıyla, tüm bağımsız sistemler bir araya getirilerek sanal bir elektrik santrali ve akıllı bir güç şebekesi oluşturuyor. Sistem enerji üretimi ve kullanımı arasındaki dalgalanmaları ortadan kaldırıyor ve az miktarlarda enerjiyi kısa süreliğine sabit depolama ünitelerinde saklayarak şebeke frekansını daha kararlı hale getiriyor. Bu da enerji kullanımını daha verimli kılıyor. Bu sayede, güneş paneli kullanıcılarının kullandıkları toplam elektrik içinde güneş enerjisinin payı artarken, elektrik faturaları azalıyor.

YORUMLAR