reklamı kapat

POPÜLER

20 milyon bilgisayar oyuncusu 2022'ye kadar konsollara geçebilir

“20 milyon bilgisayar oyuncusu 2022 yılına kadar tercihlerini değiştirecek”

Konsol ve bilgisayar kullanıcıları arasındaki değişim devam ediyor. Teknoloji pazarlama ve yönetim danışmanlığı şirketi Jon Peddie Research raporuna göre, tahmini 20 milyon bilgisayar oyuncusu, 2022’ye kadar tercihlerini değiştirecek.

Lenovo Advertisement

Yayınlanan raporda 1.000 dolardan düşük maliyetli sistemler kullanan oyuncuları konsollara geçme olasılığının yüksek olduğu belirtiliyor. Bunun sebepleri arasında televizyon panellerindeki kalitenin yükselişi ile konsollar da daha güçlü hale gelmeye başladı. Bir de bu duruma ek olarak konsollara özel daha fazla özel yapım oyunların çıkması da ekleniyor. Yakında orta ve üst düzey maliyetli sistemler kullananlar arasında da bu durumun değişmesi bekleniyor. Araştırma şirketinin başkanı Jon Peddie, bilgisayarının gelişimiyle ilgili olarak “PC pazarındaki düşüş devam ediyor, çünkü geçmişte yaşanan yenilikler ve zekice yeni şeyler sağlayan yenilikler durdu. Ürün tanıtım süreleri dört yıla kadar uzuyor. Fakat panik yapmaya gerek yok. Ekran kartı pazarı inanılmaz bir büyüklüğe sahip. Ancak bu işin bir kısmının da yavaşça ekran üretimlerine ve oyun hizmetlerine yöneleceğini tahmin ediyoruz.” açıklamasını yaptı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilgisayar pazarındaki düşüş devam ediyor

Jon Peddie firmasında çalışan kıdemli bir oyun analisti Ted Pollak, bilgisayar donanımlarının geleceğinde özelleştirmeye gidileceğinin önemine dikkat çekiyor. PC’nin nihai kullanım modelini “kullanıcı seçimini ve kişiselleştirmeyi kucaklayan masaüstü ergonomik bir oyun/bilgisayar ortamı” olarak belirtiyor. Ayrıca PC oyunlarını bırakanların bulut tabanlı bir oyun sistemine sahip televizyon ekranına geçiş yapabileceğinin üzerinde duruyor. Bu durum bilgisayar oyuncuları için kötü bir haber gibi görünüyor olabilir. Fakat bilgisayar oyunları hiçbir yere gitmiyor. Mobil oyun oynamanın artışı masaüstü oyun sistemlerinin kurulumunu durdurabiliyor. Oyuncular bulut oyun ve yeni oyun dizüstü bilgisayarlarının kullanabilirliği yeni bir masaüstüne benzer bir deneyimin artabileceğini gösteriyor. Pazarda yer alan oyun makineleri (PC için geçerli değil) arasındaki değişime aşağıdaki görselden göz atabilirsiniz.

Bilgisayar pazarındaki düşüş devam ediyor
Konsollar daha güçlü hale gelirken klavye ve fare gibi arabirimleri de desteklemeye başladığından konsol ve PC arasındaki mesafe daralıyor. Sonuç olarak konsol yapımcıları ürünlerini yeni donanımlara yükseltmeye ve düzeltmeye uygun hale getirirse bilgisayar oyuncuları konsola geçiş yapmakta daha istekli olabilecekleri vurgulanıyor.

İlginizi çekebilir

Sektörün geleceğini gösteren Google’ın bulut temelli yeni oyun servisi