reklamı kapat

POPÜLER

Apple Car

Apple Car projesinde işler firmanın istediği gibi gitmiyor

Apple, bugün bir kez daha Apple Car elektrikli otomobil haberiyle gündemde yer alıyor. Bu sefer pil odaklı detaylar var.

Apple Car gündeme en son bir yönetim haberiyle gelmişti. Apple’ın Project Titan olarak geçen ilk araç projesini yönetmesi için Ağustos 2018’de eski Tesla kıdemli mühendis Doug Field’ı işe almıştı.

Ancak bu macera geçtiğimiz haftalarda sona erdi ve Doug Field Apple’dan ayrılarak Ford’a geçti. Doug Field’ın yerini alan isim ise Apple Watch yöneticilerinden Kevin Lynch oldu.

Aktif olarak masada olan ancak halen çok uzakta bulunan araç, söylendiği kadarıyla tam olarak Apple’ın istediği gibi ilerlemiyor. Örneğin Apple’ın araçta lityum-iyon yerine lityum demir fosfat (LFP) pil paketi kullanmak istediği, bunun için Çin merkezli CATL ve BYD firmaları ile görüşüldüğü ancak anlaşma sağlanamadığı aktarılıyor.

Kaynaklara göre Apple, CATL ve BYD’den ABD’de bir üretim tesisi kurmalarını ve Apple’a özel bir takım kurulmasını istemiş. Ancak iki firma da buna sıcak bakmamış ve bu yüzden anlaşma şimdilik iptal olmuş. Apple, ilk otomobil modelinin bazı parçalarını ABD’de üretmek istiyor ancak görüleceği üzere birçok yabancı tedarikçi buna pek sıcak bakmıyor.

Aracın çıkışı elbette çok yakında değil ancak yine de bu tarz gelişmelerin planlarını ciddi şekilde geriye ittiği gelen bilgiler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Car elektrikli otomobil için daha önce atılan önemli adımlar şunlar olmuştu.

Apple Car elektrikli otomobil modeli daha önce Ulrich Kranz detayı ile ses getirmişti. BMW’de elektrikli temelli i3 ve i8 otomobil projelerinden çalışan, elektrikli otomobil firması Canoo‘nun kurucularından olan Ulrich Kranz, Apple’da Apple Car projesi için görev yapmaya başlamıştı.

Ondan önce ise ilk aracın pil üretimi ile alakalı bir bilgi ses getirmişti. Apple’ın ilk aracın pil üretimi için Tayvan merkezli firmalar ile çalışmak istediği aktarıldı. Apple’ın pili direkt olarak ABD içerisinde üretmek istediği de söylenmişti.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Firmanın en yeni kablosuz kulaklık modellerinden AirPods Max