reklamı kapat

POPÜLER

Avrupa Komisyonu

Apple’ın ortak USB-C şarj kararına yönelik eleştirilerine cevap

Avrupa Komisyonu ve bağlı olarak Avrupa Birliği telefonlarda ortak şarj portu kullanılmasını istiyor. Bunu Apple ise istemiyor.

Bilmeyenler için Avrupa Komisyonu, Avrupa özelinde elektronik atığı azaltmak adına Avrupa’da satılacak telefonlar ve diğer birçok elektronik ürün için ortak şarj portu zorunluluğu getiriyor. Burada hedef hemen her cihazı USB-C kullanır hale getirmek.

Günümüzde çıkan hemen hemen tüm Android telefon ve tablet modeli USB-C kullanıyor. Bu açıdan Avrupa Birliğinde gündeme gelen yeni mevzuat, özellikle iPhone’larda Lightning kullanmayı sürdüren Apple’ı ilgilendiriyor.

Yeni mevzuat ışığında Apple, gelecek iPhone modellerini Avrupa’da satmak istiyorsa USB-C portuyla tasarlamak zorunda kalacak. Ancak bu hemen olmayacak. Sürecin öncelikle yasalaşması gerekecek. Eğer USB-C konusunda bir yasa çıkarsa, yeni döneme uymak adına firmaların tam 24 ayı olacak.

İşte bu konuda bir açıklama yapan Apple, alınan karar için inovasyonu yani yenilikleri engelleyecek / bastıracak cümlesini kurdu. Tam olarak buna gelen resmî açıklama ise iddianın kabul edilmediğini gösterdi.

Bir komisyon üyesi, şimdi USB-C’nin merkezde olduğunu ancak sürecin geliştirmeye açık olacağını aktardı. Yani ileride USB-C haricinde herkesin benimsemesi gereken yeni bir şarj portuna / standardına geçiş yapılabilir. Burada istenilen çok başlılığı önlemek ve bu genel olarak çok olumlu geri dönüşler alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple tarafının hoşlanmadığı bu konuda Avrupa Komisyonu, hemen her ürünü USB-C kullanır hale getirmek istiyor

Daha önce de söylediğimiz gibi eğer her elektronik cihaz USB-C portuna sahip olacaksa, her ürünün yanında ekstra şarj cihazı verilmesine gerek kalmayacak. Bu gerçek olursa kişiler hayatlarını hali hazırda sahipleri oldukları şarj cihazları ile rahatlıkla geçirebilir, ya da çoklu port destekli tek bir USB-C şarj cihazı ile tüm ihtiyaçlarını giderebilir.

İlginizi Çekebilir

Uçan otomobil geleceğini şimdiden gözler önüne seren model