reklamı kapat

POPÜLER

Bilim insanları köpek balıklarının korktuğu canlıyı açıkladı
köpek balığı katil balina araştırma
köpek balığı katil balina araştırma

Bilim insanları köpek balıklarının korktuğu canlıyı açıkladı

21 Nisan 2019

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar sonucunda artık köpek balıklarının hangi canlıdan korktuğunu biliyoruz.

Köpek balıklarıyla ilgili birçok araştırma yapılıyor. Ancak köpek balıklarının korktuğu bir canlı olduğunu ise yeni öğreniyoruz. Milyonlarca yıldır var olup okyanusun en büyüklerinden biri olan bu canlıya apeks avcısı deniliyor. Bir büyük köpek balığının boyu 6 metreye kilosu da 2,3 tona kadar ulaşabiliyor. Bilim insanları, bu devasa canlı hakkında yaptıkları araştırmada ilginç bir bulguya rastladılar. Bu araştırma sonucunda köpek balıklarının karşılaştığı zaman bulundukları bölgeyi terk etmelerini ve yaklaşık bir sene boyunca o bölgeye uğramamalarına neden olan bir canlı türü bulundu. Orka ya da katil balinalar olarak bildiğimiz canlıdan korktukları belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Köpek balıkları niçin korkuyor?

Amerika’da bulunan Monterey Körfezi Akvaryumu civarında gerçekleşen araştırmalar 27 yıl sürdü. Bu süre zarfında beyaz köpek balıkları, foklar ve katil balinaları arasındaki davranışlar gözlemlendi. Araştırmanın sonucunda ise beyaz köpek balıklarının asla bir katil balinayla mücadele etmediği ortaya çıktı. Bu araştırmanın başındaki isim Monterey Körfezi Akvaryumu’ndan Dr. Salvador Jorgensen, “Beyaz köpek balıkları katil balina ile karşı karşıya kaldıklarında, avlanma alanlarını derhal boşaltıyor. Ardından katil balinanın gitmesine rağmen bir yıla kadar geri dönmüyor.” diyerek durumu özetliyor.

Ayrıca Dr. Salvador Jorgensen, “Yemek zincirinin her zaman doğrusal olmadığını düşünüyorum. Karadaki avcılar arasındaki etkileşimlerin nasıl olduğu kolay fakat okyanus ortamında bunu belgelendirmek zor. Böylece bu durumun neden olduğunun araştırılması da biraz daha zaman alabilir.” şeklinde açıklama yapıyor. Boyutları 5 ile 8 metre arasında olan ve 5,5 ton ağırlığa ulaşan bu canlılar için artık okyanusun en büyüğü diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir

Boston Dynamics’in kamyon çeken robot ailesi