reklamı kapat

POPÜLER

BMW hibrit

BMW ürün gamında hibrit atağı; 5 yeni versiyon listeye eklendi

Günlük kullanımda kullanıcılara daha ekonomik bir sürüş vadeden yeni hibrit modeller, BMW 3 ve 5 Serisi ürün gamında sunulacak.

5 Serisi’nin zirvesi M5 CS ile marka tarihinin en hızlı otomobilini karşımıza çıkartan BMW, aynı gün içerisinde ürün gamındaki hibrit versiyonlar için de atak gerçekleştirdi. 3 ve 5 Serisi için açıklanan ve toplamda beş adedi bulan bu versiyonlar sedan yanında Touring gövde tipleri için de satışta olacak. 320e, 320e Touring, 320e xDrive Touring, 520e ve 520e Touring olarak ürün gamına eklenecek modellerde 2.0 litrelik benzinli motor standart olarak konumlandırılacacak. Saf elektrikli sürüş modlarının da sunulacağı modeller, yaklaşık 55 kilometrelik menzil değeriyle şehir içerisinde hareket edebilecek. Elektrik modunda erişilebilecek maksimum sürat değeriyse 140 km/s olacak. BMW’nin bu adımı ürün gamının karbon emisyon oranlarını düşürme konusunda da hayati derecede önemli.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BMW 3 ve 5 Serisi için sunulan hibrit motor dinamiklerinden detaylar

Araçlarda konumlandırılaca olan dört silindirli motor tek başına 163 PS güçle geliyor. İşin içerisine dahil edilen elektrik motoruyla birlikte kombinasyon olarak 204 PS’lik güç ve 350 Nm’lik tork değerlerinin kullanıcıları beklediğini görüyoruz. Bu motor yine tüm versiyonlarda standart olarak 8 kademeli otomatik şanzımanla kombin edilecek. BMW cephesi araçların tanıtımıyla birlikte performans verilerini de paylaşmayı ihmal etmedi. Hibrit kombinasyonunun 320e Sedan’ı 0’dan 100’e 7,6 saniyede taşıdığını görüyoruz. Bu rakam Touring’de 7,9 saniye olarak açıklanırken maksimum hız 225 km/s olarak tabloya yansıyor. Aynı motorun 520e Sedan ve Touring için paylaşılan değerleriyse sırasıyla 7,9 ve 8,2 saniye. Araçların arka bölümlerinde konumlandırılacak olan 12 kWh kapasiteli bataryanın şarj süresinin de 3.7 kW kaynak üzerinden yaklaşık 3,5 saat olduğunu bilmek önemli. Kullanıcıların buradaki en büyük ve işlevsel yardımcısıysa enerji geri kazanım sistemi olacak. Modeller mart ayından itibaren kademeli olarak satışa sunulacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili video

İlk kez asfalta indi; 1 milyon doları geçen fiyatıyla GT-R50 Goodwood Hız Festivali’nde!