reklamı kapat

POPÜLER

Drone’ların düşmesini önleyen akıllı paraşüt [Video]

Her elektronik cihazda olduğu gibi drone’larda da zaman zaman sorunlar yaşanabiliyor. Binlerce dolar harcayarak satın aldığınız drone, uçuş sırasında herhangi bir sorun yaşadığında ise cihazın yere düşüşünü çaresizce seyretmekten başka bir seçenek ise maalesef yok. Böyle durumları engellemek için geliştirilen SmartChutes, çok kısa süre içerisinde açılan paraşütü ile drone’un herhangi bir hasar almasının önüne geçiyor.

Söz konusu sistem bir adet paraşüt ve sensörden oluşuyor. Drone üzerine yerleştirilen cihaz üzerindeki tuş aracılığıyla aktif hale getiriliyor. Sensör sayesinde drone için tehlikeli bir durum oluştuğunda paraşüt otomatik olarak devreye giriyor. Drone serbest düşüşe geçtiğinde ve 90 dereceden daha dik bir konuma geldiğinde aktif olan paraşüt ile kaza yaşanmadan cihazın yavaş bir şekilde yere inmesi mümkün oluyor. 350 milisaniyeden daha kısa bir sürede aktif olan paraşütün tam anlamıyla açılması için yine de belirli bir zaman geçmesi gerekiyor. Bu nedenle drone’un 50 metreden daha yüksekte uçurulması tavsiye ediliyor. Kendi bataryasına sahip olan cihaz drone’un gücünü kullanmadığı için kullanım süresini de etkilemiyor.

Smartchutes drone severlerden destek almak amacıyla Kickstarter‘da yerini almış durumda. Şimdilik 2 bin 500 doların üzerinde destek toplayan cihazın ulaşmak istediği rakam ise 25 bin dolar. 160 dolar fiyat etiketiyle raflardaki yerini alacak olan SmartChutes’e şu anda 130 dolara sahip olmak mümkün. Kullanıcıların cihaza kavuşacağı tarih olarak ise bu yılın ekim ayı gösteriliyor.

VİDEO

İLGİLİ HABERLER