reklamı kapat

POPÜLER

Google, Android geliştiricileri için güncelleme sürecini değiştiriyor

Google, Android geliştiricileri için güncelleme sürecini değiştiriyor

Ünlü internet firması Google, Android geliştiricileri için güncelleme sisteminde önemli bir değişikliğe imza atıyor.

Android, basitçe açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Bu nedenle kullanıcılar için hem kötü hem de iyi olup geliştiricilere ise rahat bir oyun alanı sunan bir yapıya sahiptir. Seneler içinde Google’ın güncelleme ve geri bildirim sisteminin kötü olduğu ve yavaş olduğunu belirten geliştirici sayısındaki artış devam ediyor. Google, bu durumla ilgili kapsamlı bir bakış açısıyla konuya yaklaşacak. Ayrıca geliştiricilerin düşüncelerine önem veren ve şeffaflığa yönelik felsefelerini yerleştirmeye çalışacaklarını belirtiyor.

Google‘ın bu yılın başlarında tanıttığı Android Q Beta, her bir Android uygulamasının çalışma izinleri üzerine yoğunlaştı. Özellikle ‘güvenlik ve gizlilik’ ayarları için geliştiricilerin fikirlerini dinleyerek bazı önemli değişiklere gitti. Geliştiriciler uygulamalarının güvenli olup olmadığını kendileri kontrol etmesi gerekiyor. Bu da daha fazla iş yükü ve zaman kaybetmek anlamına geliyor. Fakat geliştiriciler tarafından gelen olumsuz geri bildirimlerde artış olması firmanın dikkatini çekti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, Android için farklı kanallardaki çalışmalarına devam ediyor

Bu konuya özenle yaklaşan Google, bazı şeyleri netleştirip düzeltmek için biraz zaman harcıyor. Ancak böylece geliştiricilere hitap etmek için çeşitli iyileştirmeler yapmaya başladı. Firma tarafından yapılan açıklamaya göre, uygulama reddetmeleri konusunda standart olarak gönderilen e-posta politikaları revize edilecek. Bu revize doğrultusunda uygulamanın neden reddedildiğiyle ilgili olarak daha fazla detaydan söz ederek geliştiricilerin bunu düzeltmek için neler yapacaklarının fikrini verecek. Bunun içinde çalışan sayısında artışa gideceklerini belirtiyorlar.

Politika ihlallerini yenileyen geliştirici hesaplarının bazı kötü niyetli kişiler tarafından kullandıklarını biliyoruz. Bu nedenler sebebiyle Google’ın asla bir hesabın diğeriyle niçin ilişkili olduğunu açıklamayacaklarını söylüyorlar. Google, uygulamaların yayınlanmasını onaylamadan önce daha kapsamlı kontroller yapacak. Bunun için iz kaydı olmayan geliştiricilerden gelen uygulamaları da incelemeye başlayacak. Android işletim sistemindeki değişikliklerin Google Play Store‘daki uygulamalar üzerindeki etkisini zaman içinde görebileceğimizi umuyoruz.