reklamı kapat

POPÜLER

Cep telefonlarıyla hava durumunu yüzde 60 daha iyi tahmin etmek

İlginç iddia; cep telefonlarıyla yüzde 60 daha iyi hava durumu tahmini!

Teknoloji startup şirketi ClimaCell, cep telefonu sinyalleri ve sokak kameralarını kullanarak herkesten daha iyi hava durumu tahmini yaptığını söylüyor.

Hava durumu tahmini çeşitli hava olaylarının gözlemleri analiz edilerek sonucuna göre yorumlanmalarıyla ortaya çıkar. Ancak bazı kurumlar bu yorumların günümüzde çoğu zaman doğru sonuca ulaştırmadığını belirtiyor. Amerika’da yer alan Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) gibi resmi kurumlardan daha iyi sonuçlar verdiğini iddia eden bir teknoloji şirketi ortaya çıktı. Bu şirket cep telefonlarından milyonlarca sinyale ulaşarak ve sokak kameralarından gelen görüntüleri analiz ediyor. Böylece mevcut sağlayıcılardan yüzde 60 daha iyi sonuçlar ürettiği bir hava tahmin hizmeti sunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cep telefonu sinyalleriyle hava durumu tahmini

Cep telefonu sinyalleriyle hava durumu tahmini

Bu bahsedilen iddiaların oldukça ağır olduğu fakat arkalarındaki bilim işe yaradığını gösteriyor. Diğer tahminciler gibi radar sinyallerini kullanan ClimaCell, bunlara ek olarak milyonlarca kablosuz cihazdan gelen sinyalleri de sistemlerini tamamlıyor. Şirket şimdi cep telefonu gözlemlerini bir simülasyon aracılığıyla kullanılarak bunları doğru verilere dönüştüren yeni bir matematiksel model üzerinde çalışıyor. Bu model, bölgeye, hava durumuna ve bir abonenin istediği güncelleme sıklığına göre uyarlanabilir. “Aynı hava, farkı hava tahmini” sloganıyla yola çıkan şirket internet sitesinde parmaklarımızın ucunda 500 milyon hava sensörü olduğunu belirtiyor.

Daha iyi tahminleri sağlamak üzere yola çıkan ClimaCell’in mikro hava bilimleri ekibi, meteorolog, analist ve doktora programlarına devam eden katılımcılardan oluşuyor. Araştırmacılar, Amerika hükümetinde nükleer test yasaklarının ihlal edilip edilmediğini kontrol etmek için havadaki radyasyon belirtilerini aramaya çalışan Luke Peffers tarafından yönetiliyor. Luke Peffers, MIT Technology Review dergisine ClimaCells’in modelinin İsrail’de üç aylık bir süre boyunca devam eden akıntılarda test edildiğini söyledi. Son olarak Peffers, “İsrail Meteoroloji Servisi’nin yağmur ölçerleri ile karşılaştırıldığında müthiş bir işe imza attık.” diyerek şimdi şirketin, özel işletmelere hava durumu tahminleri sağlamanın yanı sıra ulusal tahmincilerle çalışmakla da ilgilendiğini belirtiyor.

İlginizi çekebilir

Artırılmış gerçeklik teknolojisi nefes kesen hava durumu haberinde nasıl kullanıldı?