reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 12

iPhone 12

iPhone 12

iPhone 12 ve iPhone 12 Mini

Google Apple iPhone 12

iPhone 12

iPhone 12 Pro

iPhone 12 Pro

iPhone 12 Pro

iPhone 12

iPhone 12

iPhone 12

iPhone 12 Pro

iPhone 12 Pro Max

iPhone 12 Pro Max

iPhone 12

iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max için sunulan bir diğer renk seçeneği

iPhone 12 Mini

iPhone 12 Mini

iPhone 12
iPhone 12

iPhone 12 Mini renk seçenekleri

iPhone 12 ailesi tanıtıldı; işte dört farklı modelin fiyat ve özellikleri

Teknoloji devi Apple, uzun zamandır merakla beklenen iPhone 12 ailesini resmi olarak tanıttı. Dört farklı modelin tüm detayları haberimizde;

iPhone 11 ailesinin yerini alacak akıllı telefon modelleri sonunda karşımızda yer alıyor. iPhone 12 Mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max modellerinden oluşan Apple’ın yeni akıllı telefon serisi, dikkat çeken yenilikleri ve detayları bünyesinde barındırıyor. Burada ilk olarak tasarımdan söz etmek gerekiyor. Görebileceğiniz üzere dört telefon modeli de çentikli yapıyı devam ettiriyor. Burada iPhone 12 Mini’nin diğerlerinden çok az daha kısa bir çentiğe sahip olduğu belirtiliyor. Çentiklerinde eskiye oranla daha hızlı çalışan ve FaceID yüz tanıma sistemine gücünü veren TrueDepth kamera sistemi yer alan yeni aile, iPhone 11 serisine oranla yeni nesil iPad Pro’lar gibi köşeli ancak daha yuvarlak hatlı bir tasarım üzerine kuruluyor. Bu yeni tasarım dili ilk sızıntılardan bu yana oldukça beğeniliyor. iPhone 12’lerde alüminyum kasa, 12 Pro’larda ise paslanmak çelik kasa yer alıyor. Telefonlar ortak olarak suya tamamen dayanıklı geliyor.

Özellikle renkli sürümlerde görebileceğiniz üzere iPhone 12’lerde genel olarak ince çerçeveler bulunuyor. Ancak 12 Pro’ların çerçeveleri normal modellerden daha da ince tasarlanmış. Modeller için renk konusunda ise sayfada gördüğünüz farklı seçenekler aktif olarak sunuluyor. Burada Apple 12 Mini ve normal 12 için daha çok renk seçeneği hazırlamış durumda. Ancak bazı farklar var. Örneğin Pro’lar için “kırmızı” Product RED bulunmuyor. Aynı şekilde 12 Mini ve 12’de Pro’lardan daha koyu bir mavi karşımıza çıkıyor.

iPhone 12’lerin dört farklı versiyon halinde geldiğini söylemiştik. Bu yıl bu dört farklı versiyonda da çizilmelere ve darbelere hiç olmadığı kadar dayanıklı (iPhone 11’lere oranla tam 4 kat), Corning imzalı Ceramic Shield isimli nano seramik kristallerle güçlendirilen bir cam ile korunan OLED ekran yer alıyor. Yani bu seride LCD ekranlı bir model yer almıyor. Apple artık üst seviyede LCD kullanımını bırakıyor ve bu da oldukça sevindiriyor. Modellerden 12 Mini 5,4 inç 1.200 nit OLED ekranıyla “Mini” takısının arkasını günümüz için tam anlamıyla dolduruyor. Bu cihaz ufak ancak modern bir akıllı telefon isteyenlerin oldukça sevindirecek izlenimi oluşturuyor. Serisinin ortasındaki ana model iPhone 12’de ise 6,1 inç 1.200 nit OLED ekran yer alıyor.

12 Pro’ya da 6,1 inç 1.200 nit OLED ekran koyan Apple, serisinin en büyüğü olan 12 Pro Max’te ise kendi sınırlarını aşarak 6,7 inç 1.200 nit OLED ekran kullanıyor. Modellerin “Super Retina XDR” olarak geçen ekranlarında maalesef rakip amiral gemileri gibi 120 Hz gibi yüksek bir yenileme hızı sunulmuyor. Bu açıdan 60 Hz OLED ekranlar karşımızda yer alıyor. Apple’ın 120 Hz’i denediği ancak istenilen sonuç alınamadığı için 2021’e bıraktığı duyuluyor.

iPhone 12’lerin kalbinde 5 nm üretim sürecinden çıkan ilk mobil işlemci A14 Bionic yer alıyor. Bu ilk olarak yeni iPad Air‘de kullanılan işlemci, hem performans hem de verimlilik konusunda pazarın en iyisi konumunda yer alıyor. A14 Bionic aktarıldığı kadarıyla 11.8 milyar transistör taşıyor. Altı çekirdekli yapıda olan işlemci, burada dört adet yüksek verimlilik çekirdeği ve iki adet yüksek performans çekirdeğini bir araya getiriyor.

Grafik tarafında ise işlemcide dört çekirdekli bir GPU bizleri karşılıyor. A14 Bionic ile Apple tasarımı Neural Engine da elbette yerinde saymıyor. Apple’ın açıklamasına göre 16 çekirdekli yeni nesil Neural Engine, saniyede tam 11 trilyon işlem yapabiliyor. Bu da yapay öğrenme performansında yüzde 70 artış sağlıyor. Apple’a göre yapay öğrenme hızlandırıcıları, hesaplama işlemlerini 10 kat daha hızlı gerçekleştirerek yapay öğrenme uygulamalarını yepyeni bir performans düzeyine çıkarıyor. Firma bu performans ile iPhone 12’lere “League of Legends Wild Rift” isimli oyunu da getiriyor.

Ortak olarak altyapılar tam olarak hazır olmamasına rağmen 5G destekli iPhone 12’lerde iPhone 11’lerde de olduğu gibi özel U1 Çip de yer alıyor. Bilmeyenler için U1 çip biriminin en büyük getirisi Ultra Geniş Bant (UWB) teknolojisi oluyor. UWB desteği teknik olarak konum belirleme noktasında Bluetooth LE ve WiFi‘a oranla çok ama çok daha hassas çalışıyor. İç mekanda yaklaşık 5 metrelik konum belirleme sürecini 5-10 cm seviyesine çektiği belirtilen teknoloji, iki cihazlar arasındaki radyo dalgalarının transfer zamanını ölçüyor ve böylece çok hassas konum belirleme gerçekleştirebiliyor.

Bu teknolojinin gelecek hemen hemen tüm yeni mobil Apple ürününde yer alacağı da gelen bilgiler arasında yer alıyor. Apple Watch Series 6‘da da U1 çipi aktif olarak bulunuyor. iPhone 12’lerdeki U1 çip özellikle yeni tanıtılacak Apple AirTags takip aksesuarı için büyük önem arz ediyor. Bu aksesuarın 2021 başında tanıtılacağı aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone 12 ailesi kamera konusunda ses getiriyor

Geçelim en önemli kısımlardan birisine yani kamera departmanına. iPhone 12 ailesi elbette çok güçlü bir kamera sistemleri üzerinde kuruluyor. Burada baktığımız zaman 12 Mini ve 12’nin arkasında çiftli, 12 Pro ve 12 Pro Max’in arkasında ise üçlü kamera sistemi yer alıyor. Normal iPhone 12’lerde 12 megapiksel F1.6 geniş açı + 12 megapiksel F2.4 ultra geniş açı kameralar bir araya geliyor.

Pro modellerde ise 12 megapiksel F1.6 geniş açı + 12 megapiksel F2.4 ultra geniş açı + 12 megapiksel F2.2 telefoto kameralar (12 Pro’da telefono F2.0 diyafram) kullanılıyor. Yeni modellerde optik bozulmaları azaltan 7P lens yapısı kullandığı da aktarılıyor ve Pro ailede (Genişden dara doğru) 5x optik zoom sunuluyor. Ailenin en büyüğü 12 Pro Max’te yüzde 47 oranında büyütülmüş bir geniş açı kamera sensörü yer alıyor ve “Sensör-Shift” teknolojisi ile üst seviye görüntü sabitleme yapılıyor. Burada direkt olarak sensör hareket ettiriliyor.

Aktarıldığı kadarıyla birden fazla çekimi bir araya getirerek yüksek kaliteli fotoğraflar oluşturabilen Deep Fusion ve Apple dünyasına ilk olarak iPhone 11’ler ile giren gece modu artık çok daha iyi sonuçlar sunuyor. Artık gece modu TrueDepth ön kamera dahil tüm kameralarda çalışıyor. Telefonların Smart HDR sistemi kazandığı “3” takısıyla eskisinden çok daha iyi dengeye (Gölge ve parlak alanlar açısından) sahip fotoğraflar verebiliyor.

Telefonlarda ayrıca Apple ProRAW özelliği de yer alıyor. Bu sayede fotoğraf makinelerinde de olduğu gibi fotoğrafın tüm dinamik aralığı düzenleme için kullanıcıya sunuluyor. Bu da eskiye oranla çok daha özel / detaylı fotoğraf düzenleme anlamına geliyor. Apple bunu şu cümleler ile açıklıyor: “Bu yeni format, Apple’ın birden fazla kare işleme ve bilişimsel fotoğrafçılık teknolojisini RAW formatının çok yönlülüğüyle bir araya getiriyor. Kullanıcılar iPhone’da yerleşik olarak veya diğer profesyonel fotoğraf düzenleme uygulamalarıyla renk, detaylar ve dinamik aralık üzerinde tam bir yaratıcı kontrol sahibi olabilecekler.”

iPhone 12’lerin 4K çözünürlükte 60 fps yavaş çekim video kaydedebildiği de aktarılıyor. Burada ayrıca gece modu temelli time-lapse video modu da dikkat çekiyor. A14 Bionic’in gücüyle 10-Bit HDR video çekebilen 12 Pro modelleri, hepsine ek olarak Dolby Vision HDR video kaydı da sunuyor. Bu da kamera dünyasında bir ilk anlamına geliyor. Tüm bu videolar telefon içerisinde düzenlenebiliyor ve görüntülenebiliyor.

Ailenin “12 Pro” modellerinin arkasında ayrıca LiDAR tarayıcı da yer alıyor. Apple’ın ilk olarak yeni iPad Pro modellerinde kullandığı LiDAR tarayıcı, firma tarafından şu şekilde tanımlıyor: “Çığır açan LiDAR Tarayıcısı, hiçbir mobil aygıtta daha önce mümkün olmayan becerileri mümkün kılıyor. Foton düzeyinde ve nano saniye hızında çalışan LiDAR Tarayıcısı, etraftaki nesnelerin mesafesini 5 metreye kadar ölçebiliyor ve hem iç hem de dış mekanlarda kullanılabiliyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu sistem ortamında derinlik haritasını çıkarabiliyor ve böylece AR (Artırılmış Gerçeklik) temelli sanal objeler gerçek hayata çok iyi konumlandırabiliyor. LiDAR sistemi aynı zaman düşük ışıkta fotoğraf çekmeyi de oldukça kolaylaştırıyor. Söylendiği kadarıyla kızılötesi sistem otomatik netleme performansını ciddi şekilde artırıyor.

iPhone 12’ler ile “MagSafe” ismi yeniden hayatımıza giriyor. Mac dünyasından aşina olunan bu isim, iPhone tarafında yeni iPhone 12’ler içerisine yerleştirilen mıknatıslar ile kablosuz şarjı çok daha efektif hale getiriyor. Burada birden fazla MagSafe aksesuarı, kartlık ve kılıf (Aşağıda) modeli hazırlayan Apple, bunları da iPhone 12’lerin arkasına mıknatıslar ile sabitliyor ve yeni tanıtılan yukarıda gördüğünüz MagSafe Duo şarj cihazı ile hem iPhone hem de Apple Watch’ı aynı anda şarj edebilme sürecinde yeni bir seçenek daha geliyor. AirPower’ı satışa sunmadan iptal eden Apple, bu sefer AirPower gibi üçlü olmasa da çıkışa hazır görünüyor.

iPhone 12 ailesinin fiyatlarında sürpriz yok

iPhone 12’lerin en çok merak edilen kısmı yani fiyat etiketlerini ise her zaman olduğu gibi sona sakladık. Apple’dan yapılan resmi açıklamaya göre yeni telefonlardan iPhone 12 Mini’nin başlangıç fiyatı (64 GB) 699 dolar seviyesinde. iPhone 12 için başlangıç fiyatı (64 GB) 799 dolar seviyesinde. iPhone 12 Pro için başlangıç (128 GB) 999 dolar, iPhone 12 Pro Max ise 128 GB için 1.099 dolardan başlıyor.

Hepsine ek olarak bu yıl önemli bir karar alan Apple, yeni ailenin kutusundan şarj cihazını çıkarmış durumda. Bu kararı çevreyi korumak için aldığını aktaran teknoloji devi, iPhone 12’lerin kutusuna sadece örgülü bir Lightning / USB-C kablo koymuş durumda. Evet kutuda kablolu ya da kablosuz bir kulaklık da yer almıyor. Kişilerin yeni cihazlar için ya hali hazırda ellerindeki şarj adaptörünü kullanması ya da yeni bir şarj adaptörü alması gerekiyor. Kulaklık tarafında ise Apple elbette kablosuz AirPods’lara yönlendirme yapıyor. Bu yüzden iPhone 12 kutuları çok da ince tasarlanmış durumda.

iPhone 12 Pro’nun resmi tanıtım videosu

iPhone 12 Pro’lar hakkında “Pazara en iyi 5G deneyimini getirmek ve iPhone’larından mutlak bir şekilde en fazlasını isteyen kullanıcılara en gelişmiş teknolojilerimizi sunmak, iPhone için dev bir adım,” diyen Apple’ın Global Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Greg Joswiak sözlerini şöyle sürdürdü: “iPhone’un her nesli bir akıllı telefondan beklediklerimizi değiştirdi ve şimdi 5G ile, iPhone 12 Pro yeni bir performans nesli sağlıyor.

Donanımın ve yazılımın sıkı bir şekilde entegrasyonu, Gece modunun daha fazla kamerayı kapsayacak şekilde genişletilmesi gibi inanılmaz bilişimsel fotoğrafçılık özelliklerini mümkün kılıyor ve bu sayede ilk kez, Dolby Vision ile HDR videoyu desteklememizi sağlıyor. Son teknoloji ürünü bir LiDAR Tarayıcısı kullanıcıların AR deneyimini daha önce hiç olmadığı gibi deneyimleyebilecekleri anlamına geliyor ve kameraya, loş ışıkta daha hızlı otomatik odaklama ve yeni Gece modu portre özelliğinin avantajlarını getiriyor. Bu deneyimler ve çok daha fazlası, bu yeni modelleri bugüne kadarki en iyi ürün serisi haline getiriyor.”

iPhone 12’ler hakkında ise Greg Joswiak, “5G’nin gelişiyle iPhone için yepyeni bir dönem başlıyor, iPhone 12 ve iPhone 12 mini sayesinde, bu yeni ve etkileyici yetenekleri müşterilerinizle müşterilerimizle buluşturmaktan büyük bir heyecan duyuyoruz,” diyor ve ekliyor: “Bilişimsel fotoğrafçılık alanında kaydettiğimiz inanılmaz ilerlemeler, Super Retina XDR ekranları ve dayanıklılık bakımından iPhone tarihindeki en büyük sıçramayı gerçekleştiren yeni Ceramic Shield ön yüzey ile bir kez daha sınırları zorluyoruz.

İki muhteşem boyut seçeneğine sahip iPhone 12 ve iPhone 12 mini, etkileyici görünümü kadar dayanıklılığıyla da öne çıkan yeni form faktörü sayesinde tasarımı yepyeni bir seviyeye taşıyor ve müşterilerin, yaşam tarzlarına mükemmel uyum sağlayan iPhone’u bulmalarını her zamankinden daha kolay hale getiriyor.”

Telefonların Türkiye fiyatları maalesef açıklanmadı. Fiyatların yakın zaman içerisinde açıklanmasını bekliyoruz.

iPhone 12’lerin teknik özellik tablosu:

iPhone 12 MiniiPhone 12iPhone 12 ProiPhone 12 Pro Max
Ekran5,4 inç 1.200 nit 2340 x 1080 piksel OLED6,1 inç 1.200 nit 2532 x 1170 piksel OLED6,1 inç 1.200 nit 2532 x 1170 piksel OLED6,7 inç 1.200 nit 2778 x 1284 piksel OLED
İşlemciA14 BionicA14 BionicA14 BionicA14 Bionic
RAM----
İşletim sistemiiOS 14iOS 14iOS 14iOS 14
Depolama64 / 128 / 256 GB64 / 128 / 256 GB128 / 256 / 512 GB128 / 256 / 512 GB
Ön kamera12 MP12 MP12 MP12 MP
Arka kamera12 MP F1.6 geniş açı + 12 MP F2.4 ultra geniş açı12 MP F1.6 geniş açı + 12 MP F2.4 ultra geniş açı12 MP F1.6 geniş açı + 12 MP F2.4 ultra geniş açı + 12 MP F2.0 telefoto + LiDAR12 MP F1.6 geniş açı + 12 MP F2.4 ultra geniş açı + 12 MP F2.2 telefoto + LiDAR
Pil----