reklamı kapat

POPÜLER

LEGO çocukların körler alfabesi öğrenmesine yardımcı olacak

LEGO’dan görme engelli çocuklar için çok güzel adım [Video]

LEGO vakfı ve LEGO grubu Paris’te düzenlediği bir konferansta, 2020’de Braille Bricks adlı yeni bir tuğla kitini piyasaya çıkaracağını açıkladı. Görme bozukluğu olan çocuklar bu yeni LEGO seti ile körler alfabesini rahatlıkla öğrenebilecek.

Çocuklar bu setlerle oyun oynayarak öğrenmeyi ilginç bir şekilde ele alacak ve aynı zamanda sosyalleşebilecek. Her sette, körler alfabesinin (Braille) harflerini ve sayılarını temsil eden ve çocukların yazımı öğrenmelerini sağlayan çivileri içeren yaklaşık 250 tuğla bulunuyor. Ayrıca bu setler çocukların noktalama işaretleri, kitap okuma, klavye kullanımı ve daha birçok konuyu öğrenmesinde yardımcı olacak. Ulusal Görme Engelli Federasyonu’na göre, Amerika’da görme engelli çocukların sadece yüzde 10’u körler alfabesini okumayı biliyor. Avrupa Körler Birliği‘nden Philippe Chazal, bu durumun sesli kitaplar ve bilgisayar programlarından kaynaklandığını belirtiyor. Ayrıca körler alfabesi öğrenen bireylerin daha bağımsız olduğunu, daha iyi eğitim seviyesiyle daha fazla istihdam fırsatlarına sahip olduğunu aktarıyor. Piyasaya çıkacak Braille Bricks adlı setle LEGO vakfının bu konsepti daha ileri götürerek dünyadaki bütün çocuklara ulaşacağını gördükleri için mutlu olduklarını söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
lego braille bricks körler alfabesi seti
lego braille bricks körler alfabesi seti
lego braille bricks körler alfabesi seti
lego braille bricks körler alfabesi seti
lego braille bricks körler alfabesi seti
lego braille bricks körler alfabesi seti

Görme engelli çocuklar körler alfabesini rahatlıkla öğreniyor

Bu fikir ilk olarak Danimarkalı Körler Derneği tarafından 2011’de LEGO‘ya sunuldu. Ardından Brezilya merkezli bir kuruluş da 2017’de bu konsepti destekledi. Halen daha Braille Bricks prototipleri Danimarka, Brezilya, Norveç ve İngiltere’de test ediliyor ve her set bu bölgelerde konuşulan baskın dillere göre uyarlanıyor. Körler alfabesi dil kullanımı yerine dokunsal bir alfabe olduğundan dolayı zor diye bilinen Çince, Arapça ve İbranice gibi birçok dilde de rahatlıkla kullanılabiliyor. LEGO, bu yıl içinde kitlerin Fransızca, İspanyolca ve Almanca versiyonlarını ile test edeceğini ve kitlerin dünya çapında bazı organizasyonlara ücretsiz dağıtılmasının sağlayacağını belirtiyor. Projenin süreci hakkında fikir edinmek için haberin girişindeki videoyu izleyebilirsiniz.