reklamı kapat

POPÜLER

Minecraft 10. yıl özel haritasıyla beraber gelen gizli özellikler

Minecraft 10. yıl özel haritasıyla beraber gelen gizli özellikler

Minecraft 10. yılını çok özel bir haritayla kutluyor. 2009 yılında piyasaya çıkan oyunun 10. yıla özel çıkardığı yeni haritasında gizlenen birçok sır yer alıyor.

Oyunun geliştirici şirketi Mojang, bu önemli dönüm noktasını kutlamak için oyunun tarihini anlatan büyük bir harita oluşturdu. Blockworks ile birlikte çalışan geliştiriciler oyunun derinlerine inmek isteyenlere özel birkaç ufak sır ve easter egg’ler (sürpriz yumurta) sakladı. Haritada ilk kez dünyaya geldiğinizde küçük ve hoş bir maden aracı yolculuna çıkıyorsunuz. Bu yolculuk sırasında Minecraft‘a güncellemelerin kısa bir özetini izliyorsunuz. Karanlık bir yolculuğa benzetilen etrafınızdaki mekanlara baktığınızda güncellemenin ne zaman yayınlandığını görüyorsunuz. Yolculuk tamamlandığında etrafınızda çevrili birçok muazzam yapıtlar bulunuyor. Büyük bir harita olmasına rağmen her bölge, oyunun farklı parçalarını gösteriyor. Bunlara örnek olarak, oyundaki her farklı blokun ve bloklara dair ipuçlarının ve püf noktalarının yazılı olarak yer aldığı bir müze yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
minecraft oyunu 10. yıl harita
minecraft oyunu 10. yıl harita
minecraft oyunu 10. yıl harita
minecraft oyunu 10. yıl harita
minecraft oyunu 10. yıl harita
minecraft oyunu 10. yıl harita

Minecraft oyununun tarihi bu haritada gizli

Haritanın bir başka yerinde de oyundaki düşman ve hayvanların yerleştirildiği alanı görüyorsunuz. Müze gibi bir blok olan bu kısımda bazıları yeni olsa da birçoğu eski olan bu karakterlerle ilgili bilgiler edinmek isteyenler için açıklamaları yer alıyor. Ayrıca bu büyük haritanın içinde oyunun eğitimsel deneme sürümüne adanmış bir bölüm bile mevcut. Bu harita içinde saatler harcasanız bile birçok şeyi gözünüzden kaçırıp bulamamış bile olabilirsiniz. Devasa yapılar, kubbeler, tapınaklar, resimler, heykeller ve daha fazlası sizleri bekliyor.

Bunlar dışında harita bazı bulmacalar ve sırları içeriyor. Minecraft ile ilgili bir subreddit’te bir kullanıcı, oyunda bir efsane haline gelen ürpertici karakter Herobrine’a dair bir kitap bulduğunu iddia ediyor. Mojang, bir blog yazısında ise haritada birden fazla easter egg bulunduğunu belirtiyor. Eğer büyük bir Minecraft hayranıysanız sizde bu haritaya mutlaka göz atmışsınızdır. Fakat halen daha göz atmadıysanız oyunun bir kısmını bile oynadıysanız bu haritaya göz atmanızı öneriyoruz. İçinde birçok detay, ipucu, sır yer alan bu haritayı oynayarak oyunun nostaljik dünyasını da keşfedebilirsiniz. Harita şu anda oyunun Xbox One, Switch, PC ve mobil cihazlar gibi oyunun tüm sürümleri için indirip ücretsiz olarak sunuluyor. Ayrıca oyunun orijinal versiyonu içinde mevcut olarak oyun severleri bekliyor.

İlginizi Çekebilir

Minecraft’ta yaratılan nükleer savaş sığınakları