reklamı kapat

POPÜLER

NASA tarafından 16 yılda çekilen evrenin görüntüsü [Video]

NASA tarafından 16 yılda çekilen evrenin görüntüsü [Video]

NASA, Hubble Uzay Teleskobu’nun gözlemleriyle evrenin şimdiye kadar yaratılmış olan en kapsamlı ve detaylı görüntüsünü oluşturdu.

NASA bu görüntünün evrenin şimdiye kadarki en ayrıntılı görünümünün olduğunu belirtiyor. Bu görüntü, Hubble Uzay Teleskopu‘nun 16 yılda yaptığı 7 bin 500’den fazla gözlemi bir araya getiriyor. Bireysel pozlamalardan oluşan “Hubble Legacy Field” olarak adlandırılan bu geniş görüntü, 265.000 galaksiyi gösteriyor. Bu galaksiler, büyük patlamadan sonra 13.3 milyar yıldan 500 milyon yıla kadar uzanıyor ve evrenin zaman içinde nasıl değiştiklerini gözler önüne seriyor. Bu en son Hubble mozaiği önceki derin alanların yaptığı galaksiden 30 kat daha fazla. Örneğin, 2012’de bir araya getirilen ve Hubble Legacy Field’da bulunan eXtreme Deep Field (XDF) 5.500 galaksiyi içermekte.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA ve Hubble Uzay Teleskopu'nun çalışmaları devam ediyor

NASA ve Hubble Uzay Teleskopu’nun çalışmaları devam edecek

NASA yaptığı açıklamada, “En ufak ve en uzak galaksiler, insan gözünün görebildiğinin parlaklığının sadece onda biri kadar” diyor. Bu görüntüyü bir araya getirmek için 31 farklı Hubble programından elde edilen bulgular toparlandı. NASA’ya göre, yeni nesil uzay teleskopları fırlatılana kadar hiçbir görüntü Hubble Legacy Field’ın yaptığını yapamayacak.

Hubble Legacy Field görüntü ekibine liderlik eden Garth Illingworth, “Şimdi, önceki ölçümlerden daha çok genişlediğimizden, şimdiye kadar Hubble tarafından üretilen en büyük veri kümelerinde daha uzak galaksiler topluyoruz. Bu görüntü evrendeki galaksilerin büyümesinin tarihini “bebekler” olarak geçirdikleri zamanlardan, tam teşekküllü “yetişkinler” haline geldikleri zamana kadar ki dilimi içeriyor. Beklenti, bu anketin önümüzdeki yıllarda evrenin evrimi hakkında daha tutarlı, daha derin ve daha iyi bir anlayışa yol açacağı yönünde” dedi. Gökbilimcilere Legacy Field’a daha derin bir bakış kazandıracak olan James Webb Uzay Teleskopu’nun 2021 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Görüntünün yakından uzağa doğru genişleyen videosunu haberin girişinde bulup izleyebilirsiniz.