reklamı kapat

POPÜLER

NASA tarafından uzaya gönderilen fareler ortama rahatlıkla adapte oldular [Video]

NASA tarafından uzaya gönderilen farelerle alakalı şaşırtan bilgi [Video]

NASA tarafından uzaya gönderilen fareler yerçekimsiz ortama çok kolay bir biçimde adapte olarak herkesi şaşırttı.

Uzayda düşük yerçekimli ortamda kalmanın astronotlar üzerinde çeşitli sağlık problemlere sebep olduğunu biliyoruz. Sağlık ve psikolojik problemlerin önüne geçmeye çalışan kurumların başında ise NASA geliyor. Bu problemlere karşı çeşitli deneylerle farklı canlı türleri üzerinden çalışmalar yürüten kurum, incelemek üzere bir grup fareyi uzaya gönderdi. Bir blog yazısında açıkladıkları bu çalışmada bilim adamları özel olarak tasarlanan bir habitat modülünü ve bunun içindeki fareleri Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderdi. Farelerin davranışlarını canlı video yayınlarıyla inceleyen kurum ilginç ve komik sonuçlara tanık oldu.

Bu deneyde fareler ilk gönderdiklerinde ortama alışmadıklarından dolayı çok rahatsız oldukları görülüyor. Kafesin içinde yönlerini bulmaya çalışan fareler hangi yöne gittiklerini de anlamaya çalışıyor. Bir süre sonra bu duruma alışan fareler çevrelerine o kadar rahat uyum sağlıyorlar ki ve kendi avantajlarına kullanıyorlar ki bilim insanları çok şaşırıyor. Zaman geçtikçe yerçekimsiz ortama alışan fareler keyif alarak kafesleri etrafında uçarak sanki bir hamster tekerliğiymiş gibi çeviriyorlar. Fareler Dünya’daki günlük rutinini burada da devam ettikleri ve stresle rahatlıkla başa çıktıkları görülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA uzay konusunda şaşırtmaya devam ediyor

NASA araştırmacılarının bu deneyle beraber ileride Mars’ta ve ötesindeki gezegenlerde gelecek görevler için daha iyi hazırlanmasını sağlayacak. Ayrıca araştırmacılar düşük yerçekiminde uzun bir süre kalan memelilerin biyolojik ve davranışsal değişikliklerini gözlemleyebiliyorlar.