reklamı kapat

POPÜLER

Amazon Scout

Otonom “robot kurye” Amazon Scout ile tanışın [Video]

İlk testleri tamamlanan küçük otonom robot kuryeler görenleri şaşkına çeviriyor. Amazon Scout adındaki proje gelecek hakkında ipuçları veriyor.

Online alışveriş devi Amazon, şu günlerde yeni ve bir o kadar da ilgi çekici projelerini test ediyor. Proje, kendi kendine yol alabilen, mini otonom kuryeler sayesinde alıcılara hızlı bir şekilde kargolarını teslim etmeyi hedefliyor. Washington’da denenmeye başlanan araçlar, paketleri alıcıların kapısına bırakmayı başarıyor. Dikkat çeken bir renk ile boyanmış robotun her iki yüzünde de şirketin logosu var. Boyutları ise küçük bir köpekten fazla değil. Altı tekerleğe sahip olan araç, kaldırım, çim gibi aşılması zor yüzeylerden rahatlıkla geçebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Amazon’nun açıklamalarına göre robotlar henüz tek başlarına çalışacak seviyede değil. Bir çalışanın da bu sürece eşlik etmesi gerektiğini söyleyen Amazon, açıklama sonrasında proje ile ilgili soru kabul etmedi. Son yıllarda özellikle otonom araçlarda yapılan yatırımlar, otomobil şirketlerini sınırlarını çoktan aştı. Kim bilir, belki sipariş ettiğimiz bir pizza bile bir robot tarafından getirilir.