reklamı kapat

POPÜLER

Pepsi firmasının reklamları artık gökyüzünden görünebilecek

Pepsi reklamları artık gökyüzünde görünebilecek

Ünlü meşrubat firması Pepsi, “yeryüzünü” reklam panolarından kurtarabilecek StartRocket’in ilk müşterisi oldu.

Etrafımızda çok fazla reklam panoları var. Bazen bu panoların yeterince dikkat çekmediği de düşünülebiliyor. Rusya merkezli startup şirketi olan StartRocket bu duruma el atan bir proje geliştirdi. Orbital Display adındaki bu proje sayesinde reklamlar geceleri gökyüzünde görünebilecek. Bu reklamlar yapay bir takım yıldızı şeklinde oluşturularak CubeSats adındaki minyatür uydular sayesinde yeryüzünden yaklaşık 450 kilometre yükseklikte reklam panosu gibi yer alabilecek. Firmanın ilk müşterisi olan PepsiCo, bunu enerji içecekleri Adrenaline Rush ile beraber kullanılacak. İlk kampanya’nın sloganı: “Oyunculara yönelik oluşturulan belirli basmakalıp düşüncelere ve haksız önyargılara karşı mücadele etmek.” şeklinde oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İnanılması güç olan proje hakkında konuşan PepsiCo firmasının Rusya sözcüsü Olga Mangova bu olayın gerçek olduğunu doğruladı. Ayrıca şunları: “StartRocket’in potansiyeline inanıyoruz. Yörünge reklam panoları iletişim pazarında bir devrim yaratacak. Bu sebepten dolayı, Adrenaline Rush – PepsiCo Rusya alkolsüz içecekler adına, yenilikçi ve her yeniliği destekleyen ayrıca standart olmayan bu partnerliği destekliyoruz.” diyerek ekledi.

Pepsi çıtayı çok yükseltiyor

StartRocket firmasının bu yılın başında yaptığı açıklamada ekipmanlarının 2020 yılına kadar uzaya gönderilmeye hazır olacağını belirtmişti. Ama en son yapılan bir açıklamayla Orbital Display’in en erken 2021 yılında yörüngeye fırlatılabileceği aktarılıyor. Şimdilik fon toplamaya devam eden firma, 8 saat boyunca yayınlanacak bir reklam için 20 bin dolarlık bir maliyet çıkacağı söylüyor. Fakat Pepsi firması ile yapılan anlaşmanın detayları ve gece gökyüzünde nasıl görüneceği hakkındaki bilgiler henüz açıklanmadı. Buna ek olarak uydu teknolojisinde gerçekleşen son geliştirmeler sonucu bu maliyetlerin zaman içinde daha da uygun bir fiyata ulaşacağı tahmin ediliyor.