reklamı kapat

POPÜLER

Siz de tasarlayabilirsiniz; karşınızda "robotik kedi" Nybble [Video]

Siz de tasarlayabilirsiniz; karşınızda “robotik kedi” Nybble [Video]

Robotik kedi tasarlamak artık hayal değil. Kendi robotik kedinizi programlayıp tasarlayabileceğiniz Nybble adındaki açık kaynak kiti kampanyası başarıya ulaştı.

Robotların daha aktif olarak kullanılmaya başlandığı günümüzde evcil hayvanlar içinde yeni sistemler oluşturulmaya çalışılıyor. Herkes için robotik geliştirmeler üzerinde çalışan Petoi, Nybble adlı yeni projesinde hedeflediği kitleye Indiegogo üzerinde ulaştı. Kitle fonu yardımlaşma sitesinde başlatılan kampanyada bu proje için 210 bin dolarlık bir fon toplandı. Başarıya ulaşan bu kampanya ile hayata geçirilebilecek Nybble‘nin amacı programlamayı ve robot geliştirmeyi eğlenceli hale getirip herkesin anlayıp öğrenmesini sağlayabilmek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Rongzhong (Rz) Li founder and ceo of Petoi

Peki robotik kedi Nybble neler yapabiliyor?

Hafif ve hızlı olarak geliştirilen bu robotik kedi rahatlıkla yürüyebiliyor. Aynı zamanda da kolaylıkla yüksek yüzeylerden zıplayabiliyor. Bunun dışında programlamanıza göre gelişen yapısıyla çeşitli numaralar ve davranışlar öğrenebiliyor. Böylece sınırsız olasılıkları da ekleyerek bu sistemin büyümesinde yardımcı olabiliyorsunuz. Bu kite sahip diğer kullanıcılarla da iletişim kurup arkadaş olunabiliyor. Ayrıca düşünmesine yardımcı olabilmek için Raspberry Pi ile beraber kullanılabiliyor. Buluşu yapan RongzhongLi adlı bilim insanı bu ev kedisi kitini tasarlarken açık kaynak platformu ile çalışan Arduino mikro kontrollerini kullanıyor. Ahşap bulmaca formlarıyla kedinin temel çerçevesini oluştururken gövdesi ise küçük bir bilgisayar ile hareket ettiriliyor. Nyyble, Hackster.io‘daki açık kaynaklı DIY (kendin yap) projesi olan OpenCat‘in ilk ürünü olarak karşımıza çıkıyor.

Haberin girişinden videosunu izleyebileceğiniz Nybble’nin Indiegogo sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.