reklamı kapat

POPÜLER

Tesla

Tesla otomobilleri güvenli hale getiren merkez: “Crash Lab” [Video]

Elektrikli otomobil dünyasına hız katan firma Tesla, oldukça güvenli otomobiller üretiyor. Şirket bugün bu konuda bir video daha paylaştı.

Tesla, daha önce de otomobillerinin güvenliği konusunda bazı video paylaşımlarında bulunmuştu. Örneğin bir videoda firmanın Model S, Model 3 ve Model X gibi hali hazırda satılan modellerini kazalara karşı nasıl test ettiği açıkça gösterilmişti.

Araçları öncelikle gelişmiş simülasyonlar ile bilgisayar ortamında test eden firma, daha sonra kendi tesisi içerisinde gerçek kaza testleri gerçekleştiriyor. Bu sayede araçları satışa sunulmadan önce olabilecek en güvenli hale getirebildiklerini aktaran firma, güvenliğe birçok rakibinden daha çok önem veriyor.

Yeni yayınlanan yukarıda izleyebileceğiniz video ise firmanın Crash Lab merkezindeki çalışmalarını ve testlerini gösteriyor. Crash Lab merkezinde yoldaki milyonlarca Tesla araçtan topladıkları veriler ile gerçek kaza testleri yapan firma, “her kazanın farklı olduğunu” aktarıyor.

Bu yorumun arkasında endüstri standardı haline gelen standart çarpışma testlerine yapılan bir gönderme bulunuyor. Bu testlerin çok gerçekçi olmadığını ve buna özel otomobil tasarımlarını iyi olmadığını belirten firma, kendi testleriyle her türlü senaryoyu deniyor ve ona göre daha iyi adımlar atabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla otomobiller için sağlamlık konusunda pek şikâyet yok

Ancak firmanın modelleri halen üretim kalitesi açısından çok iyi bulunmuyor. Özellikle aynı fiyat bandındaki rakipler ile karşılaştırıldığı zaman Tesla araçların özellikle parça birleşimleri ve bazı montaj hataları çok rahatsız ediyor.

Firma otomobil pazarında 100 yılı geride bırakmış firmaların montaj kalitesinden biraz uzaktan ancak işler devamlı olarak geliştiriliyor. Kısa süre önce Almanya fabrikasını açma konusunda büyük bir adım atan üretici, gelecekte kesinlikle rakipleri kadar iyi montajlanmış araçlar ile karşımıza çıkacaktır.

Daha önce yayınlanan ilgili video