reklamı kapat

POPÜLER

48 inç OLED televizyon

Türkiye’de bu yıl en çok ses getirecek iki televizyon modeli

CES 2020’de televizyon tarafına yönelik gerçekten çok önemli iki duyuru yapıldı. Bu iki duyurunun arkasındaki modeller Türkiye’de bu yıl çok ses getirecek.

Dünyanın en büyük teknoloji fuarı CES 2020, birçok yeni ürünün ve teknolojinin tanıtıldığı bir etkinlik oldu. Bu devasa etkinliğin en çok konuşulan duyurularının çoğu ise TV tarafından geldi. Netflix gibi çevrim içi platformların büyümesiyle TV’lerin popülerliği artıyor ve artık birçok evde birden fazla TV yer alıyor. İşte bu büyük pazarın CES 2020’de açık ara en çok ses getiren modelleri LG ve Sony imzalı 48 inç OLED televizyonlar oldu. Çünkü şu an 55 inç altında OLED TV satış yapılmıyor ve 48 inç’e yönelik büyük talep bulunuyordu. Bu bağlamda henüz tüm detaylı teknik detayları paylaşılmayan televizyon modelleri, hem Türkiye’de hem de global pazarda oldukça önem arz ediyor. Peki bunun arkasında ne yer alıyor?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlk olarak yeni nesil evler genel olarak eskiden olduğundan daha ufak. Bu yüzden de çoğu kişi evine 55 inç bir televizyon almak istemiyor ya da istese de koyacak yer bulamıyor. 48 inç OLED’ler daha ufak olduğundan kısıtlı alana sahip kişileri de kapsama alanına alıyor. 48 inç OLED TV’lerin en büyük fark yarattığı nokta ise kesinlikle fiyatları olacak. Söylendiği kadarıyla hem LG hem de Sony bu modelleriyle OLED pazarında daha fazla kişiye ulaşmak istiyor. Daha düşük boyuttan dolayı 55’lik OLED’lerden hatırı sayılır oranda daha düşük fiyata satılacak 48 inç versiyonlar, bu açıdan fiyat konusunun çok hassas olduğu Türkiye gibi pazarlarda çok dikkat çekecek. Henüz LG ya da Sony 48 inç’lik modellerin net fiyatını paylaşmıyor. Ancak yetkililer tarafından herkese yönelik bir fiyatın belirleneceği aktarılıyor. Ayrıca 2020’de Panasonic, Vizio ve Philips gibi firmalardan da 48 inç OLED panele sahip televizyonların geleceği tahmin ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2020’de televizyon pazarında OLED patlaması olabilir

LG ve Sony’nin “LG Display” imzalı paneller üzerine kuracağı ilk modelleri yüksek güçlü işlem birimleri ve donanımları sayesinde oyun konusunda da iddialı geliyor. Burada özellikle LG’nin TV’si fark yaratacak gibi duruyor. 100 Hz ya da yüksek ihtimalle 120 Hz’lik panelle yolda olan modelin, kesin olarak AMD FreeSync / Nvidia G-Sync (VRR) desteklerine sahip olacağı ve bu sayede yüksek akıcılıkta / yırtılma olmayan oyun deneyimi sunabileceği aktarılıyor. Firmanın boyutun da etkisiyle bir “oyun monitörü” olarak da pazarladığı bu 48 inç’lik OLED TV, HDMI 2.1‘in büyük imkanlarından da yararlanacak ve Sony‘nin ürünüyle ile ortak olarak HDR içerikleri yüksek parlaklık değerleriyle gösterebilecek. 48 inç’lik modelleri 4K çözünürlükte hazırlayan teknoloji devleri, 2020’de aynı zamanda 8K televizyonlarını da satışa sunacak. Ancak bu televizyonlar şu an yeni nesil oyun konsolları tarafından desteklenecek olmasına rağmen hem içeriksel açıdan hem de fiyat konusunda hemen hemen kimseye hitap etmiyor.

Genel olarak toplarsak yeni bir televizyon alacakların mutlaka 2020 modellerini beklemesi gerekiyor. Peki yazımızın ana konusu olan bu 48 inç’lik OLED’ler ne zaman geliyor? Sektörden sızan bilgilere göre ilk ürünleri yaz aylarının başında pazarda görmeye başlayacağız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en hızlı oyun monitörü