reklamı kapat

POPÜLER

2022 Honda Civic
2021 Honda Civic
2021 Honda Civic

Türkiye fiyatları açıklanan yeni Honda Civic ailesinin detaylı donanımları

İki farklı motor ve beş farklı donanımla gelen yeni Honda Civic ailesinin satışları 13 Kasım itibarıyla resmi olarak başlayacak.

11. nesliyle bir süredir yurt dışında boy gösteren Honda Civic için Türkiye yollarıyla buluşma vakti geldi. 13 Kasım itibarıyla resmi satışlarına başlanacak olan ürün gamı bu hafta düzenlenen özel bir etkinlikle lanse ediliyor. Bizim de ilk tanışanlar arasında olduğumuz yeni Honda Civic, Türkiye pazarına iki farklı motor ve beş farklı donanım seçeneğiyle giriş yapıyor.

Giriş seviyesi, LPG’li paket üzerinden 374.000 TL’lik fiyatla alıcı bulacak olan Civic’in zirve noktası ise şimdilik 440.000 TL olarak resmiyet kazanmış durumda. Lansman dönemine özel olarak açıklanan bu fiyatların ardından ailenin donanım detaylarını bir kez daha hatırlamakta fayda var.

2021 Honda Civic
2021 Honda Civic

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Honda Civic son nesil güvenlik sistemleriyle geliyor

İlk nesli 1972 yılında satışa sunulan Honda Civic, yaklaşık 50 yıl boyunca dünyanın 170 ülkesinde 24 milyondan fazla satış adedine ulaşmayı başardı. Honda ürün gamındaki en uzun soluklu model olmasıyla öne çıkan Civic, Honda mühendisleri tarafından insana fayda odaklı yaklaşım kapsamında geliştirilmeye devam ediyor.

Yeni nesil Civic Sedan’da sürücü ve yolcu güvenliği için alınan tedbirler dikkat çekiyor. Bu kapsamda standart olarak 11’inci nesil Civic’te yan perde hava yastıkları ve hem sürücü hem de ön yolcu için yan hava yastıkları olmak üzere toplam 6 hava yastığı bulunuyor.

Pasif güvenlik önlemlerinin yanı sıra 11’inci nesil Civic Sedan sunulan Honda SENSING teknolojisi ile önceki nesilden iki kat daha geniş (50 derece yerine 100 derece) alanı tarayan ön kamera kullanılıyor.

Kamera açısı sayesinde yolun daha ilerisini görülebilirken; araç ve yayaların özellikleri, nesnenin boyutundaki değişim, değişimin süresi ve aracın hızına bağlı olarak nesnelerin mesafesi ve konumu belirleniyor. Kameralı sistem aynı zamanda beyaz çizgileri, yol sınırlarını, diğer araçları, yayaları, bisikletlileri ve yol işaretlerini tanımlıyor.

Yeni Civic Sedan’da sunulan ve otonom sürüş opsiyonu bulunan Honda SENSING özellikleri kapsamında; Honda’nın gelişmiş sürüş destek teknolojilerinden Çarpışma Hafifletici Fren Sistemi (CMBS), Şerit Takip Uyarı Sistemi (LDW), Şeritte Tutma Asistanı (RDM), Şerit Koruma Destek Sistemi (LKAS), Otomatik Dur/Kalk özelliğine sahip Uyarlanabilir Hız Sabitleyici (LSF), Hız Sabitleyici (ACC) ve Aktif Uzun Far Kontrol Sistemi ile güvenli bir yolculuk deneyimi sunuluyor.

Tüm bu güvenlik donanımlarına ek olarak Executive+ paketinde sunulan ve sağ yan ayna altına monte edilen kamera ile çalışan Lanewatch özelliği sayesinde yolun sağ tarafı multimedya ekranında görüntülenirken; Civic Sedan ile yolculuk güvenliği üst seviyeye çıkıyor.

11. nesil ile birlikte yalıtımda ciddi önlemler

10. nesilde pek çok kişi gibi bizim de zihnimizde yer edinen yalıtım eksikliğine yeni nesille birlikte önemli oranda çalışıldığının altı çiziliyor. Honda mühendisleri ve tasarımcıları; gürültü ve titreşimi kaynağında ele almak, kabin içerisine iletimini azaltmak için yeni Civic genelinde kapsamlı önlemler uygulamış durumda.

Üretan sprey köpük 10 noktada kullanılırken; özellikle yan eşiklerin ön – arka uçları dahil olmak üzere gövde yapısının içi boş kısımlarında ve her bir sütunun başlangıç ve bitiş noktalarında uygulandı. Birçok noktada motor sesinin kabine iletimini azaltmak için özel yalıtım çözümleri geliştirilirken; gürültü emici zemin altı kaplaması, arka çamurluk içi kaplaması ve gürültü emici halı kullanımı ile yol gürültüsü de azaltılıyor. Aracın arkasından gelen gürültüyü azaltmak için de arka tekerlek yuvasının bagaj tarafına ses yalıtkanları ekleniyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kokpitten öne çıkarılanlar

İnsan odaklı tasarım yaklaşımı ile geliştirilen 11’inci nesil Civic Sedan’da teknoloji sürücüye fayda sağlamak için kullanılıyor. Bu yaklaşımın sonucu olarak bugüne kadarki en gelişmiş Civic ortaya çıkarken; dijital göstergeler, standart 7 inç renkli dokunmatik ekran ve yeni 9 inç HD renkli dokunmatik ekran olmak üzere iki yeni sistem bulunuyor.

Her iki bilgi-eğlence sistemi ekranı da kullanım kolaylığı ve daha rahat bir görüş için yaklaşık 4 inç daha yüksekte konumlandırılırken; ses düğmesi dahil fiziki düğmeler ve basitleştirilmiş menü yapısıyla sistem, pratik ve rahat bir kullanım sunuyor.

Yeni nesil Civic’in tüm versiyonları, 7 inç renkli TFT ekrana sahip dijital göstergelerle donatılıyor. Executive+ versiyonun benzinli motor seçeneğinde ise Civic’te ilk kez sunulan tamamen dijital LCD gösterge sunuluyor. 10,2 inçlik yüksek çözünürlüklü tam renkli LCD ekran, tamamı direksiyon simidinden kişiselleştirilebilen çeşitli bilgileri gösteriyor.

Civic’in Premium ve Elegance versiyonları standart olarak 7 inç renkli dokunmatik ekrana sahip yeni bir ses sistemi ile donatılırken; Executive+ versiyonunda tamamen yeni 9 inç HD renkli dokunmatik ekranlı bilgi-eğlence sistemi bulunuyor. Civic Sedan’ın standart olarak tüm donanım paketlerinde Apple CarPlay ve Android Auto uyumlu olan bilgi-eğlence sistemi sunulurken; ayrıca Executive+ versiyonunda akıllı telefonlar için kablosuz şarj özelliği de yer alıyor. Executive+ donanım paketinde, ön konsolda iki adet USB girişi bulunuyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Honda Civic ailesinin motorlarından kilit rakamlar

Yeni Civic Sedan’ın 11’inci neslinde güç aktarma organları geliştirilirken; yakıt verimliliği ve hızlanma performansı gibi önceki neslin güçlü yönleri korunduğunun vurgusu yapılıyor. Diğer yandan Honda mühendisleri ve tasarımcıları tarafından yeni Civic’te çok daha heyecan verici bir sürüş deneyimi sunmak için iyileştirmeler yapılmış durumda.

Sedan gövde tipinde ilk aşamada 1.5L VTEC Turbo (benzin) 6.000 d/d’de 182 PS güç ve 1.700-4.500 d/d aralığında 240 Nm tork üreten benzinli motor öne çıkıyorç LPG tarafında ise 1.5L VTEC Turbo ECO ünite 5.500-6.000 d/d’de 129 PS güç ve 1.700-4.500 d/d aralığında 180 Nm tork sunuluyor.

Benzinli motor 6,7 lt/100 km (WLTP) yakıt tüketimi sunarken; 1.5 VTEC Turbo ECO motoru ise birleşik yakıt tüketiminde 6,5 litrelik değerle geliyor. Yeni Civic ile ilgili ön inceleme detaylarımız da kısa süre içerisinde sizlerle olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili video