reklamı kapat

POPÜLER

sosyal medya Sosyal medya yasası reklam yasağı

Türkiye’de sosyal medya yasası sonrası yaşanan VPN patlaması

Yeni sosyal medya yasası biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde Meclis’te kabul edildi ve yeni bir döneme geçildi. Bu yeni dönem bir VPN patlaması oluşturdu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda kabul edilen “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” sonrasında bir açıklama yapan popüler VPN servislerinden NordVPN, “Türkler VPN hizmetlerine akın ediyor” diyor ve hizmetlerine Türkiye’den gösterilen ilginin yasanın onaylandığı bir gecede yüzde 20 oranında arttığına dikkat çekiyor. Şu an son kullanıcının sosyal medya ağlarına erişimini engelleyecek bir durum bulunmuyor. Ancak yeni düzenleme ile bunun önü ciddi oranda açılıyor.

Servislerin artık birçok konuda gelen taleplere hızlıca cevap vermesi gerekiyor. Gerekli önlemleri almayanlara ciddi yaptırımlar yolda bulunuyor. NordVPN, aktarıldığı kadarıyla “Türkiye sosyal medyaya sansür uyguluyor. Buna karşın Türkler kendilerini VPN ile donatıyor” gibi önemli bir açıklama da yapıyor. Bu arada Türkiye’de VPN’lerin engellemesi ile alakalı bazı istekler de son dönemde gündem olan detaylar arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

VPN kullanımını daha da artıracak gibi görünen sosyal medya düzenlemesinden önemli detaylar

Düzenleme paketiyle artık Türkiye’den günlük erişimi bir milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcıları artık Türkiye’de temsilci bulundurmak zorunda kalacak. Söylendiği kadarıyla belirlenen yükümlülükleri yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcısının bant genişliği ceza olarak önce yüzde 50, daha sonra yüzde 95’e kadar daraltılacak. Düzenleme ile kurumlar yanında kişiler de sosyal ağ sağlayıcılarına içerik kaldırılması ya da erişim engellenmesi başvurusu yapabilecek ve sosyal medya şirketleri de bu başvurulara belirlenen saat içerisinde yanıt verilmek zorunda olacak.

Başvuruları yanıtsız bırakan ağ sağlayıcılara para cezası verilecek, hukuka aykırı olduğu mahkeme kararıyla saptanan içerikler sosyal ağ sağlayıcıya bildirilecek ve bildirime rağmen belli bir saat içinde gereğini yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılar doğan zararların karşılanmasından sorumlu olacak.

İlginizi Çekebilir

WhatsApp için getirilen yeni özellikler