reklamı kapat

POPÜLER

Vine kurucusunun yeni uygulaması Byte testlere başladı [Video]

Vine kurucusunun yeni uygulaması Byte testlere başladı [Video]

Bir dönemin popüler sosyal ağlarından Vine uygulamasının kurucusundan yeni video sosyal platformu Byte, beta testine açıldı.

Vine, Twitter’ın 2013 Ocak ayında kullanıma sunduğu ücretsiz video sosyal ağıydı. Uygulamada her kullanıcı maksimum 6 saniyelik kısa videolar çekip paylaşıyordu. Türkiye ve Dünya’da ulaştığı popülerlik ile belki de hiç kapanmayacağı düşünülen bu platform 2017’de kapatıldı. Fakat uygulamanın kurucu ortaklarından Dom Hofmann bir süredir üzerine çalıştığı yeni uygulaması Byte ilk 100 beta davetiyesi göndererek testlere başladı. Hofmann buna zamanla daha fazla test grubu ekleyeceğini de belirtiyor. Uygulama ilk olarak Aralık 2018’de 500 kişiye kapalı olarak iOS ve Android versiyonları için Vine benzeri özelliklerle paylaşıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni sosyal ağ Byte ile tanışın

Vine ile benzer bir yapıya sahip olacak bu uygulamada videolar dikey bir biçimde paylaşılıyor. Henüz test aşamasındaki kullanıcı gruba, kendi kısa videolarını yüklemeleri ve başkaları tarafından oluşturulan klipleri izleme fırsatı veriliyor. Takip sistemi yerine arkadaşlık sisteminin olacağı uygulama, geri dönüşler sonrasında daha net bir hale gelecek. Uygulamanın şu an en büyük rakibi olan dünya genelinde 500 milyon Amerika’da ise 65 milyonluk bir kullanıcıya hizmet veren TikTok büyümeye devam ediyor. Ancak Hofmann bu uygulamada Vine’da yapılan hataların tekrar edilmeyeceğini ve yeni bir heyecan yakalamak istediklerini belirtiyor. Vine’da birçok kötü içerik varken bir kısım içinde gayet yaratıcı içerikler çıktığını görmüştük. Hofmann, Byte platformunun da buradaki yaratıcılığa daha çok dikkat edeceğinin üzerinde duruyorlar. Uygulamanın eylül ayında piyasaya çıkacağı söyleniyor.