Xiaomi, MIUI 13 arayüzü için global çıkışa hazırlanıyor

18 Ocak 2022 19:32

Xiaomi, MIUI 13 için global çıkışa hazırlanıyor. Eğer paylaşılan görsel doğru anlaşılıyorsa, sürüm ay sonunda sınırları aşıyor.

Xiaomi, bugün Twitter’dan Redmi Note 11 serisinin 26 Ocak tarihinde global olarak lanse edileceğini duyurdu. Bunun üstüne bir paylaşım da MIUI’ın resmi Twitter hesabından geldi. Üstü kapalı paylaşıma göre Xiaomi, MIUI 13 için net olarak global çıkışa hazırlanıyor. Burada tarih verilmiyor ancak işaretler açık olarak ortada. 26 Ocak tarihinde MIUI 13’ün global lansmanı da yapılacak.

MIUI 13’ün ilk duyurusu Çin merkezli olarak Xiaomi 12 serisi ile beraber burada yapılmıştı. Genel olarak devasa yenilikler getirmeyen sürüm, yine de dikkat çekmişti. Sürüm hakkında Xiaomi Türkiye’nin paylaştığı bilgiler ise şöyleydi:

MIUI 13, hızlı ve kararlı bir yazılım deneyimi sunuyor ve artık akıllı telefonların ve tabletlerin ötesinde akıllı saatler, hoparlörler ve TV’ler gibi AIoT cihazlarına da genişletiliyor ve bağlantı yeteneklerini iyileştiriyor.

Kararlılığı yaklaşık yüzde 52 oranında artırılan MIUI 13, genel olarak temel işlevleri geliştirmeye odaklanıyor. Yeni sistem, Xiaomi tarafından geliştirilen Odaklanmış Algoritmalar (Focused Algorithms), Atomize Bellek (Atomized Memory) ve Akıcı Depolama (Liquid Storage) gibi özelliklerle, yoğun kullanım sırasında çekirdek uygulamalar için bilgi işlem yeteneklerini optimize etmeye odaklanıyor. 

MIUI 13, Atomize Bellek ve Akıcı Depolama teknolojileriyle 36 aylık süre boyunca cihazın okuma ve yazma yeteneklerinin yüzde 5 oranında bozulmasını önlüyor ve azaltıyor. Bu, cihazların ömrünün uzamasını sağlıyor.

2021 yılının 3. çeyreği itibarıyla Xiaomi’nin IoT platformuna bağlı cihaz sayısı 400 milyonu aştı. MIUI 13, akıllı donanım portföyüyle sektöre öncülük ederken akıllı cihazlar arasında daha bağlantılı bir deneyim elde edilmesine yardımcı olacak Mi Smart Hub’ın beta sürümüyle birlikte geliyor.

Mi Smart Hub, kullanıcıların müzik, ekran ve hatta uygulamalar gibi içerikleri birden fazla cihazda sorunsuz bir şekilde paylaşmalarına ve basit bir hareketle yakındaki cihazları bulabilmelerine olanak tanıyor.

MIUI 13, bağlantının yanı sıra daha fazla kişiselleştirme için önemli özellikler içeriyor. Yeni pencere öğeleri, dinamik duvar kağıtları ve daha fazlasıyla benzersiz bir işletim sistemi deneyimi sunuyor.”

MIUI 13’ün Türkiye’deki Xiaomi ya da Redmi telefonlara ne zaman geleceği henüz belli olmuş değil. Bu bilginin 26 Ocak tarihli olası global lansman sonrasında öğrenmeyi bekliyoruz.

İlginizi Çekebilir: Gündemden düşmeyen insansı robot Ameca

Paylaş