reklamı kapat

POPÜLER

insansı robot ameca

İnsansı robot Ameca için çıkan etkileşim videosu dikkat çekti

 - Güncelleme: 25 Aralık 2021 11:34

Engineered Arts, ürkütücü derecede iyi insansı robot Ameca ile tüm internet dünyasında büyük bir ses getirmişti.

Engineered Arts firması tarafından geliştirilen insansı robot Ameca, kaçıranlar için hatırlamak adına şirketin şimdiye kadar geliştirdiği en gerçekçi robot modeli konumunda bulunuyor. HRI olarak geçen insan-robot ilişkisi özelinde bir platform olarak tasarlanan robot, sayfanın altındaki videoda özellikle uyanma anındaki mimikleriyle çok dikkat çekmişti.

Video içerisinde herhangi bir şekilde yürürken gösterilmeyen çünkü sabit tasarlanan Ameca, özellikle yüz kısmına inanılmaz oranda odaklanılmış bir seçenek konumunda. Ellerini, kollarını ve kafasını gerçekçi şekilde hareket ettirebilen Ameca, bunu etkileyici mimikler ile birleştirerek hayranlık uyandırıyor.

Günümüzde birçok robot danışma gibi yerler özelinde insanlar ile etkileşim için tasarlanıyor. Bu konuda bir gelecek gösterimi yapan Engineered Arts, Ameca’yı CES 2022’ye götüreceklerini açıklamıştı. Ancak firma CES 2022 öncesinde paylaşımlara devam ediyor. Örneğin kısa süre önce hemen aşağıdaki yeni video geldi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Burada insansı robot Ameca için yeni bir etkileşim seviyesi gösterildi. Videoda bir insanın parmağını takip ederken görünen Ameca, parmak yüzüne çok yaklaşırsa kendisini geriye çekiyor, parmak burnuna dokunduğu zaman ise eliyle duruma müdahale ediyor. Elbette robot bunu yapması için programlanmış durumda.

Üzerindeki çalışmalar aktif olarak devam eden Ameca, halen sadece sabit olarak gösteriliyor. Gelecekte ticari olarak kullanıma girecek ve özellikle danışman olarak görev yapar hale gelecek model, herhangi bir bilgisayar tasarımı grafik çalışmasının (CGI) merkezinde yer almıyor. Videoda modelin mekanik iç yapısı ve motor / dişli sesleri açık olarak duyulabiliyor.

İnsansı robot konusunda firma başla çalışmalar da yapıyor

İngiltere merkezli firmayı geçtiğimiz ay karşımıza getiren ise sayfanın altında izleyebileceğiniz yeni video olmuştu. Bu videoda “Mesmer” adı verilen robot kafa gösterildi. Çok gerçekçi bir yapay deri kaplamasına sahip olan Mesmer, videoda temel mimiklerini gözler önüne seriyor.

Bu gösterilen tasarımın merkezinde 22 adet özel servo motorun yer aldığı aktarılıyor. Firmaya göre bunun sadece 5 tanesi ağız bölgesinde yer alıyor ve bu yüzden Mesmer’in video özelinde konuşamadığı belirtiliyor. Bir Intel NUC bilgisayar ile güç verilen kafa, danışma robotlarının geleceği için başka bir gösterim oluyor. Firma Mesmer üzerinde uzun zamandır çalışıyor.