reklamı kapat

POPÜLER

İnsansı robot Ameca

İnsansı robot Ameca bu sefer iPhone ile kontrol edildi [Video]

Engineered Arts, çok ses getiren insansı robot Ameca ile bir kez daha gündeme geldi. Firma bu sefer robotu canlı kontrol etti.

Engineered Arts firması tarafından geliştirilen insansı robot Ameca, şirketin şimdiye kadar geliştirdiği en gerçekçi robot modeli konumunda ve bu aralar yine ses getiriyor. HRI olarak geçen insan-robot ilişkisi özelinde bir platform olarak tasarlanan robot, özellikle yapabildiği mimikleriyle çok dikkat çekiyor. Sabit tasarlanan Ameca’da özellikle yüz kısmına inanılmaz oranda odaklanılıyor. Buna rağmen ellerini, kollarını ve kafasını da gerçekçi şekilde hareket ettirebilen Ameca, en son yüzüne 12 yeni aktüatör daha eklenmesi ve bu sayede biraz daha gerçekçi mimikler yapabilir hale gelmesiyle ses getirmişti.

Şimdi ise robot iPhone 12 ile kontrol edilirken çekilen yukarıda izleyebileceğiniz video paylaşıldı. Bu videoda iPhone 12 ve Apple’ın AR Kit altyapısı ile bir kişinin yüz ifadeleri yakalanıyor ve gerçek zamanlı olarak Ameca’ya aktarılıyor. Gayet güzel çalışan süreç, bir CGI çalışması değil. Firma bunu paylaştığı videonun altına not olarak da düşüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Üzerindeki çalışmalar aktif olarak devam eden Ameca, halen sadece sabit olarak gösteriliyor. Gelecekte ticari olarak kullanıma girecek ve özellikle danışman olarak görev yapar hale gelecek robot, yukarıda da dediğimiz gibi herhangi bir bilgisayar tasarımı grafik çalışmasının (CGI) merkezinde yer almıyor. Ayrıca CES 2022’de çekilen buradaki video halen inanmayanlar için robotu daha net olarak da gösteriyor.

Ameca için daha önce yayınlanan videolar:

Bu arada İngiltere merkezli firmayı geçtiğimiz yıl karşımıza getiren içeriklerden birisi de sayfanın altında izleyebileceğiniz video olmuştu. Bu videoda “Mesmer” adı verilen robot kafa gösterilmişti. Çok gerçekçi bir yapay deri kaplamasına sahip olan Mesmer, videoda temel mimiklerini gözler önüne seriyordu.

Bu gösterilen tasarımın merkezinde 22 adet özel servo motorun yer aldığı aktarılıyor. Firmaya göre bunun sadece 5 tanesi ağız bölgesinde yer alıyor ve bu yüzden Mesmer’in video özelinde konuşamadığı belirtiliyor. Bir Intel NUC bilgisayar ile güç verilen kafa, danışma robotlarının geleceği için başka bir gösterim oluyor.

İnsansı robot Ameca çalışmaları yanında bu da ilginizi çekebilir: Tam 2 bin beygirlik Ford Pro Electric SuperVan

İLGİLİ HABERLER