reklamı kapat

POPÜLER

HomePod Apple TV

Apple TV ve HomePod akıllı hoparlörlerde Türkçe Siri dil desteği [Nasıl yapılır?]

Kısa bir süre önce HomePod akıllı hoparlörlere ve Apple TV‘lere Türkçe dil desteği geldi. Eklenen yeni dil seçenekleriyle birlikte belirttiğimiz cihazlar Türkçe dil desteğine kavuştu.

Eğer HomePod veya Apple TV cihaz kullanıyorsanız bu işlemi nasıl yapacağınızı paylaşmak istiyoruz. HomePod veya HomePod mini hoparlöre sahipseniz ilk etapta iOS cihazlarda bulunan Ev uygulamasını açmanız gerekiyor. Uygulama açıldıktan sonra hoparlör ayarlarına gitmeli ve Siri’nin dil seçenekleri arasında Türkçe dil desteğini seçebilirsiniz. Bu işlemin ardından HomePod’a Türkçe komut verebilirsiniz.

HomePod’da Siri’den şunları da isteyebilirsiniz:

  • Şarkı sözleriyle arama: Siri’den şimdi belirli bir şarkıyı, sanatçıyı veya türü çalmasını isteyebileceğiniz gibi, kolayca “Şöyle başlayan şarkıyı çal:…” veya “‘I’m a rebel just for kicks now’ sözlerini içeren şarkıyı çal” diye komut verebilirsiniz.
  • Birden fazla zamanlayıcı ayarlama: HomePod ad verebileceğiniz birden fazla zamanlayıcıyı destekliyor. Sadece sesinizi kullanarak kek için bir zamanlayıcı, lazanya için başka bir zamanlayıcı ve ışıkları kısmanızı anımsatacak bir diğer zamanlayıcı ayarlayabilirsiniz.
  • Telefonla birini arama veya gelen aramaları yanıtlama:  Gelen aramaları HomePod üzerinden cevaplandırmak da mümkün. Gelen aramalar otomatik olarak iPhone’dan HomePod’a yönlendiriliyor. Siri’deki ses seçicisini kullanarak aramalar istendiği anda HomePod’dan iPhone’a aktarılabiliyor.
  • iPhone’umu bul: Bu popüler Apple Watch özelliği HomePod’a da geliyor. Böylece kullanıcılar yakınlardaki aygıtlarını bulmak için onlara ping atabiliyor.
  • Siri Kısayolları:  Siri, iPhone ve iPad’de rutin davranışlarınızı öğrenip ‘kısayollar’ öneriyor. Bu kısayollara şimdi HomePod’da da erişilebiliyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple TV cihazlarında Siri nasıl aktif hale getirilir?

Siri destekli bir Apple TV’ye sahipseniz cihazınızda ayarlar sekmesine gitmeli ve sonrasında Genel-Siri Dili’ni Türkçe seçmeniz yeterli. Bu işlemin ardından uzaktan kumandaki Siri tuşuna uzun basarak sesli asistanı aktif hale getirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın