reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi Cyber Dog

Xiaomi CyberDog robot köpeğin yeteneklerini gösteren yeni video

 - Güncelleme: 30 Aralık 2021 16:34

Xiaomi’nin 2021’de bir robot köpek tanıttığını hatırlıyor musunuz? Eğer cevabınız hayır ise gelin Xiaomi CyberDog ile tanışın.

Xiaomi CyberDog robot köpek modeli, 2021’in en büyük sürprizlerinden birisiydi. Firmanın bu konuda çalıştığı bilinmiyordu ve yapılan duyuru çok ses getirmişti. Bu Boston Dynamics imzalı Spot benzeri robotu gerçekten hazırlayan yani bilgisayar ortamında bırakmayan şirket, bugün CyberDog için Xiaomi Academy özelinde bir tanıtım videosu yayınladı.

Bu tanıtım videosunda CyberDog robot köpek için yeni görüntüler paylaşıldı. Videoda gerçek köpekler ile karşılaştırılan robot için bazı bilgiler de verildi. Video içerisinde ters takla atarken dahi gösterilen robot, bunu 9 nm güç sunan Xiaomi tasarımı motorlarına borçlu.

Xiaomi’nin verdiği diğer bilgilere göre 3.2 m/s hıza çıkabilen elektrik temelli robot, IP52 sertifikasına sahip. Bu sayede yağmur altında da görev yapabilecek bir seçenek konumunda bulunan Xiaomi CyberDog, ön kısmında Intel D450 kamera sistemini taşıyor ve bununla çevreye ya da kendisine zarar vermeden yol alabiliyor.

Bünyesinde tam olarak yapay zekâ kamerası, balık gözü kamerası, ultrasonik sensörü, ToF sensörü ve gelişmiş bir ışık sensörü bulunan CyberDog, açık kaynak yapısı sayesinde istenilen her türlü görev için programlanabiliyor.

Hareket kabiliyeti ve dengesi oldukça iyi olan hatta iki ayağı üstüne dahi kalkabilen Cyber Dog robot köpek modeli için henüz satış yapılmıyor. Ancak ileride bu konuda ticari bir adım atılabilir.