reklamı kapat

POPÜLER

robot köpek

Uygun fiyatıyla dikkat çeken robot köpek: Mini Pupper [Video]

Bugün robot konusunda gündeme uygun fiyatıyla dikkat çeken robot köpek Mini Pupper geldi. Robotu MangDang firması hazırladı.

Tanıtım videosunu yukarıda izleyebileceğiniz robot köpek Mini Pupper, Kickstarter üzerinde aradığı desteği bulan ürünlerden. Hatta 10 bin dolarlık bağış hedefini tam 187 bin dolara taşıyan robot, sadece 480 dolarlık fiyatı ile öne çıkıyor.

Önünde özelleştirilebilen ufak bir ekran yer alan robot, açık kaynak yapılı ve direkt olarak Raspberry Pi 4 üzerine kuruluyor. Bu robotun amacı direkt olarak eğitim. Bu robot ile alana ilgi duyan gençlere bir platform sağlayan MangDang, bu sayede çok ciddi şekilde satış yapmış durumda.

Hareket kabiliyeti yeterince yüksek olan ve ufak / hafif olduğundan taşıma kolaylığı getiren robot köpek, elbette elektrikli bir temele sahip ve ROS (Robot Operating System) özelinde rahatlıkla birçok farklı amaç için kullanılabilir hale getirilebiliyor.

Çevresinin haritasını çıkarabilen Mini Pupper, bu sayede bulunduğu konumu bilebiliyor ve çevreye ya da kendisine zarar vermeden yol alabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Alanda en son Xiaomi imzasını taşıyan robot köpek CyberDog ses getirmişti

Xiaomi, robot köpek CyberDog ile robot konusundaki en büyük adımlardan birisini attı. Şimdilik son kullanıcıya satış gibi bir amacı olmayan CyberDog, adının da işaret ettiği üzere köpek formunda tasarlanmıştı.

Dört ayak üzerinde hareket edebilen ve bilgisayar tasarımları yanında gerçek olarak da gösterilen CyberDog, gücünü Nvidia tarafından hazırlanan donanımlardan alıyor.

Burada spesifik olarak Nvidia imzalı Jetson Xavier NX birimi yer alıyor. Aktarıldığı kadarıyla bunda 384 CUDA çekirdeği, 48 Tensor çekirdeği ve altı adet Carmel CPU çekirdeği bir araya geliyor.

Birçok kamera ve sensör ile donatılan Xiaomi robot köpek, 12 km/s hıza kadar koşabiliyor. Bünyesinde Intel RealSense D450 derinlik ölçme donanımı da olan robot, kedi başına hareket edebiliyor ve engelleri aşabiliyor.

Geliştiricilere, mühendislere ve alan ilgili fanlar toplam 1.000 adet olmak üzere dağıtılacak bilgisi gelen CyberDog, önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde ticari hale de gelebilir.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en hızlı drone modellerinden birisiyle tanışın