reklamı kapat

POPÜLER

robot köpek Unitree Go1

Çok uygun fiyatıyla ses getiren robot köpek Unitree Go1 ile tanışın [Video]

Boston Dynamics tarafından geliştirilen robot köpek Spot gibi olan bir seçenek daha gündemde. Bu sefer Unitree Go1 ses getirdi.

Boston Dynamics imzalı robot köpek Spot biliyorsunuz artık ticari müşterilere gitmeye başlamış durumda. Dış tasarımı ve hareketleri itibariyle bir köpeği andıran Spot, pazarda rakipsiz değil.

Benzer yapıda başka robotlar üzerinde de çalışmalar yapılıyor. Bunlardan birisi geçtiğimiz yıl gördüğümüz Unitree A1 olmuştu.

Çin merkezli robot firması Unitree Robotics imzalı A1, 10 bin dolara elde edilebiliyor olmasıyla ciddi ses getirmişti. Çünkü Boston Dynamics imzalı Spot için tam 74 bin dolar verilmesi gerekiyordu.

Unitree Robotics şimdi ise Unitree Go1 ile sınırları zorladı. Çünkü bu robot için sadece 2.700 dolar isteniyor. Böyle bir teknoloji çin bu rakam oldukça uygun görünüyor.

Go1 modeli belirlenen fiyatıyla robotlar üzerinde çalışan herkes için harika bir başlangıç noktası, test platformu konumunda bulunuyor. Dediğimiz gibi bir robot köpek olan Go1, birçok farklı amaç için kullanılabiliyor.

Firma hazırladığı aşağıdaki örnekte robotu su şişesi taşırken gösteriyor. Siz yürüyüş yaparken Unitree Go1 su şişesini arkanızdan getirebiliyor. Gelecek ilginç görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Robot köpek Unitree Go1 çok ses getirdi

Modelin açıklandığı kadarıyla üç farklı versiyonu bulunuyor. En ucuz versiyon dediğimiz gibi 2.700 dolar, diğer versiyonlar ise 3.500 ve 8.500 dolarlık fiyatlara sahipler.

Hepsi ortak olarak 12 kg ağırlıkta olan robotlar, versiyon değişimlerinde daha güçlü ve yetenekli hale geliyor. Ancak temel yine aynı kalıyor. Ayrıca sürümler arasında bazı yazılımsal farklar da yer alıyor.

17 km/s gibi iyi bir hıza çıkabilen ve çarpma önleme ile otomatik takip gibi önemli bir özelliği standart olarak sunan robot köpek Unitree Go1 hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.