reklamı kapat

POPÜLER

robot köpek

Çin’den gelen Spot benzeri robot köpek: Unitree A1 [Video]

Boston Dynamics tarafından geliştirilen ve robot köpek olarak geçen Spot benzeri Unitree A1 karşımıza çıktı. Model fiyatıyla fark yaratıyor.

Boston Dynamics imzalı robot köpek Spot biliyorsunuz geçtiğimiz yılın ortalarından bu yana ticari müşterilere gitmeye başlamış durumda. Dış tasarımı ve hareketleri itibariyle bir köpeği andıran Spot, pazarda rakipsiz değil. Benzer yapıda başka robotlar üzerinde de çalışmalar yapılıyor. Şimdi karşımıza çıkan ise Unitree A1 oluyor. Spot’tan daha ufak boyutlu bu yeni robotun en büyük farklı firmanın ilk modelinden çok daha uygun fiyatlı olması. Çünkü Çin merkezli Unitree‘nin dört bacaklı benzer yapıdaki ilk modeli Laikago, 45 bin dolara satılıyordu. Unitree A1 ise 10 bin dolara elde edilebiliyor deniyor. Yani arada büyük bir fark bulunuyor. Yukarıdaki videoda da izleyebileceğiniz üzere etkili bir hareket kabiliyeti olan robot köpek, 5 kg yük taşıyabiliyor ve saniyede 3,3 metre yol alabiliyor. Yerleşik lityum pil paketiyle 2,5 saat kadar görev yapabilen model, toplam 12 kg ağırlığında. Yerleşik kamera sistemiyle çevresinin haritasını çıkarabilen robotun, hem otonom hem de uzaktan kontrol altyapısı bulunuyor. Uzaktan kontrol için HD video aktarımı yapılabiliyor. Birçok konuda özelleştirilebilen A1 modeli dikkat çekmeyi başarıyor.

robot köpek
robot köpek
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Robot köpek Spot, koronavirüs mücadelesine de destek oluyor

Kısa süre önce aktarıldığı kadarıyla robot köpek Spot artık ABD Massachusetts’de yer alan Brigham & Kadın Hastanesi’nde aktif olarak görev yapıyor. Üzerine bir iPad takılan robot, bu sayede koronavirüs için çok önemli bir uzaktan kontrol aracı halini alıyor. Bu sayede hastanedeki doktorlar ya da diğer sağlık görevlileri, Covid-19 olduğundan şüphelenen hastalar ile kendilerini riske atmadan iletişim kurabiliyor. Bunun için mikrofon ve hoparlör ile de donatılan robot, basit bir kontrolcü ile yönetilebiliyor ve bu da onu herkes tarafından yönetilebilir hale getiriyor.