reklamı kapat

POPÜLER

Michelin yelken

Michelin’den ilginç denizcilik projesi: Şişirilebilir yelken [Video]

Lastik denildiği zaman akla gelen ilk firmalardan Michelin, bu sefer daha farklı bir alandaki projesi ile gündemde yer almayı başardı.

Denizlerdeki büyük deniz araçlarının hemen hepsi inanılmaz oranda emisyon üretiyor. Yani bu araçlar çevreyi kirletiyorlar çünkü fosil yakıt kullanıyorlar.

İşte tam da bu konuda bir şey yapmak isteyen alanında dünya devi Michelin, karşımıza Wing Sail Mobility (WISAMO) projesi ile çıktı.

Bu projenin arkasında tam olarak deniz taşımacılığındaki emisyonu azaltmak yer alıyor. Peki bu nasıl sağlanacak? Akılcı tasarlanan bir yelken sistemiyle.

Michelin’nin başka firma ve kişilerin yardımıyla üzerinde ciddi geliştirme yaptığı bu yelken sistem, şişirilebilir yapıda. Bu sayede yelkeni açıp kapatmak oldukça kolay ve aynı zamanda bu yapıyla ciddi yer tasarrufu elde edilebiliyor.

Ek olarak bu yelken sistemi modüler tasarlanmış. Yani hazırlanan şişirilebilir yelken ufaktan büyüğe birçok deniz aracına yerleştirilebiliyor. Bu yelkenden büyük gemilerde iki adet kullanılabiliyor.

Yelkenin amacı ise elbette ortada. Deniz üstündeki bitmeyen rüzgarlardan yararlanmak ve daha düşük emisyon ile hızlı şekilde yol alabilmek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Michelin imzalı bu sistem dikkat çekti

Bu sistemin amacı elbette büyük gemilerden motorları kaldırmak ve tamamen yelkenli hale getirmek değil. Firma sadece sürece yelken desteği eklemek istiyor.

Sadece tek bir tuşla şişirilebilecek şekilde tasarlanan sistem, gemilerin yakıt sarfiyatını yüzde 10 ila yüzde 20 arasında azaltabilir bilgisi veriyor. Bu da yıllık bazda çok büyük bir fark yaratıyor.

Bu sistem yakıt sarfiyatını düşürmesiyle emisyonu azaltması yanında yakıt maliyetini de azaltacak bir konumda yer alıyor. Çok dayanıklı olduğu aktarılan sistemin önümüzdeki yıllarda aktif olarak kullanıma sokulması hedefleniyor.

Yelkeni aktif olarak gösteren videoyu ise sayfanın en üstünde izleyebilirsiniz. Firma burada yelken hakkındaki tüm detayları açıklıyor.

İlginizi Çekebilir

OnePlus’ın arkası renk değiştirebilen modeli