reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Büyük yakıt tasarrufu hedefleniyor; kargo gemisine yelken

Büyük yakıt tasarrufu hedefleniyor; kargo gemisine yelken sistemi

Fransa merkezli şirket Airseas, kargo gemileri için tasarlanan yelken sistemiyle ilk gerçek testlere başladı. Firmanın hedefleri büyük.

Advertisement

Denizlerdeki büyük deniz araçlarının hemen hepsi inanılmaz oranda emisyon üretiyor. Yani bu araçlar çevreyi kirletiyorlar çünkü fosil yakıt kullanıyorlar. Bunu azaltmak adına birçok farklı proje geliştiriliyor. Burada en büyük amaç, gemilerdeki fosil yakıt kullanımını tamamen bitirmek. Bunun için elektrikli gemiler geliştiriliyor ancak bu gemilerin uzun yol odağında hayatımıza girmesi kesinlikle hemen olmayacak.

Burada kısa vadeli en iyi çözümlerden birisi ise rüzgâr gücünden yararlanmak. İşte Airseas firması da tam olarak bunu istiyor ve kargo gemileri için bir yelken sistemi geliştiriyor. Ufak boyutlu bir versiyonu kısa süre önce aktif olarak test giren sistem, tam boyutlu haliyle yüzde 20’ye varan yakıt tasarrufu sağlıyor.

Firmaya göre bu sistem her standart gemiye özel bir modifikasyon olmadan takılabiliyor. Otomatik olarak açılarak anında rüzgâr toplayan ve ciddi bir ekstra itici güç getiren yelken sistemi, özel bir bilgisayar sistemi bağlı olarak en verimli rotanın takip edilmesini de sağlıyor. Böylece esen rüzgarlardan maksimum oranda yararlanılabiliyor.

Kargo gemisine yelken sistemi dikkat çekerken, benzer bir süreçte Michelin de çalışıyor

Michelin, geçtiğimiz dönemde karşımıza Wing Sail Mobility (WISAMO) projesi ile çıkmıştı. Bu projenin arkasında tam olarak deniz taşımacılığındaki emisyonu azaltmak yer alıyor. Peki bu nasıl sağlanacak? Akılcı tasarlanan bir yelken sistemiyle.

Michelin’nin başka firma ve kişilerin yardımıyla üzerinde ciddi geliştirme yaptığı bu yelken sistem, şişirilebilir yapıda. Bu sayede yelkeni açıp kapatmak oldukça kolay ve aynı zamanda bu yapıyla ciddi yer tasarrufu elde edilebiliyor.

Ek olarak bu yelken sistemi modüler tasarlanmış. Yani hazırlanan şişirilebilir yelken ufaktan büyüğe birçok deniz aracına yerleştirilebiliyor. Bu yelkenden büyük gemilerde iki adet kullanılabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yelkenin amacı ise açık olarak ortada. Deniz üstündeki bitmeyen rüzgarlardan yararlanmak ve daha düşük emisyon ile hızlı şekilde yol alabilmek. Bu sistemin amacı büyük gemilerden motorları kaldırmak ve tamamen yelkenli hale getirmek değil. Firma sadece sürece yelken desteği eklemek istiyor.

Sadece tek bir tuşla şişirilebilecek şekilde tasarlanan sistem, gemilerin yakıt sarfiyatını yüzde 10 ila yüzde 20 arasında azaltabilir bilgisi veriyor. Bu da yıllık bazda çok büyük bir fark yaratıyor.

İlginizi Çekebilir

OnePlus’ın arkası renk değiştirebilen modeli