reklamı kapat

POPÜLER

Sony

Sony, dünyada bir ilke imza atan telefon kamera sensörü tanıttı

Sony, telefon kamera donanımı konusunda öncü konumda yer alıyor. Firma bugün yine yeni bir kamera sensörü ile gündemde.

Advertisement

Günümüzde birçok fotoğraf makinesi ve akıllı telefonda Sony imzalı sensörler yer alıyor. Firma bu konuda yerinde saymıyor ve teknolojilerini geliştirmeye devam ediyor. İşte bu bağlamda bugün yeni bir CMOS sensörün duyurusu yapıldı.

Bu direkt olarak telefonlar için hazırlanan CMOS sensör, firmanın açıklamasına göre iki katmanlı yapısıyla dünyada bir ilke imza atıyor. Firmanın yeni geliştirdiği sensör, standart CMOS sensörlerden farklı olarak fotodiyotlar ile piksel transistörlerini ayrı katmanlar olarak üstü üste yerleştiriyor.

Bunun bizim için daha anlaşılır ve önemli sonucu ise dinamik aralığın artması oluyor. Bu çift katmanlı yapı sayesinde sensör daha fazla ışık toplayabiliyor. Bir sensör ne kadar fazla ışık toplarsa ISO değerini o kadar düşük tutuyor, bu da çok temiz fotoğraflar olarak geriye dönüyor.

Bağlı olarak düşük şık performansının benzerlerinden çok daha iyi olduğu aktarılan bu Sony imzalı yeni sensör, ufak piksel boyutlarından yüksek kalite çıkarma konusunda da yetenekli konumda. Bu da 200 megapiksel ve üstü çözünürlük için telefon tarafında oldukça önemli görünüyor.

Bu sensörün bir akıllı telefon içerisinde ne zaman karşımıza çıkacağı bilinmiyor. Firma şimdilik teknik bir duyuru yapmış durumda. Ancak geliştirilen sistem heyecan verici görünüyor. Telefon kameralarında kalite sürekli olarak artıyor, artmaya da devam edecek gibi duruyor.

Sony, telefon tarafında bir fotoğraf makinesi gibi tasarladığı Xperia Pro-I ile ses getirmişti

Sony Xperia Pro-1, gerçekten spesifik olarak kamera odaklı bir model olarak karşımıza çıkmıştı. Telefonun arkasında yansıma önleyici Zeiss T* kaplamalı Zeiss optikler bulunuyor ve tam olarak f/2.0-4.0 değişken diyaframlı ve OIS destekli 12 megapiksel ana geniş açı kamera + F/2.4 diyaframlı ve OIS’li 12 megapiksel 2x optik zoom getiren telefoto kamera + F/2.2 diyaframlı 12 megapiksel ultra geniş açı kamera + 0,3 megapiksel 3D ToF sensörü bir araya geliyor.

Burada şovun yıldızı f/2.0-4.0 değişken diyaframlı ve OIS destekli 12 megapiksel ana geniş açı kamera oluyor. Çünkü bu kameranın arkasında tam 1 inç boyutunda Exmor RS sensör yer alıyor. Yerleşik DRAM’e sahip bu büyük sensör, 315 noktalı PDAF / otomatik netleme ile göze odaklanarak (Hem insan hem hayvan) harika çekimler yapabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

4K 120 FPS video çekebilen Xperia Pro-1, görüntü işlemleri için direkt olarak Snapdragon 888‘i kullanmıyor. Görüntü işlemcileri için telefonda firmanın fotoğraf makinelerinde de yer alan Bionz X işlemci türevi görev yapıyor.

12-bit RAW fotoğraf desteği bulunan ve kalın gövdesinde fotoğraf için özel bir iki aşamalı deklanşör butonu yer alan Xperia Pro-1, Türkiye’de satılmıyor.

İlginizi Çekebilir

Her bisikleti elektrikli yapan özel kit