reklamı kapat

POPÜLER

Sony CMOS global shutter

Sony’den büyük gelecek vadeden “devrimsel” kamera sensörü

Japon teknoloji devi Sony, kamera sensörü konusunda dünyanın tartışmasız bir numaralı ismi. Geliştirdiği çözümlerle sensör pazarını domine eden ve çok büyük maddi gelir elde eden firma, kısa süre önce devrimsel bir buluş gerçekleştirdi.

Ürettiği sensörler Nikon ve Fujifilm gibi devlerin üst düzey modellerine güç veren Sony, geleceğe yönelik önemli bir başarıya imza attı. Şirket dünyanın ilk arkadan aydınlatmalı 1.46 megapiksellik  CMOS “global shutter” sensörünü geliştirdi. Bu yapıda ilk defa 1 megapiksel üzerine çıkış yapan firma, gerçekten büyük bir adım atmış durumda. Peki bu sensörü bu kadar özel yapan ne? Günümüzde birçok fotoğraf makinesi içerisinde standart CMOS sensörler yer alıyor. Bu sensörler görüntüleri kare kare tarayarak oluşturuyor. Bu yapı birçok durumda sorun olmazken, hareketli objelerin fotoğrafları ya da videoları çekilirken (Otomobilden / otobüsten dışarının çekimi yapılırken de) bazı istenmeyen yamulmalar oluşabiliyor. Bunun arkasında ise görüntünün aynı anda yakalanamaması yer alıyor. Yani siz deklanşöre bastığınız zaman görüntü inanılmaz yüksek hızda da olsa sıra sıra kayıt altına alınıyor.

Sony CMOS global shutter

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İşte Sony’nin yeni sensörü bunu çözüyor. Yeni sensörde her pikselin kendi analog-dijital dönüştürücüsü bulunuyor. Katmanlı yapıdaki bu sensörde ışığa duyarlı her piksel aynı anda okuma yapıyor. Bu sayede istenmeyen rolling shutter ortadan kaldırılabiliyor. Bu da yukarıda yazdığımız can sıkan yamulmaları ortadan kaldırıyor. Ayrıca bu sensör LED ve floresan ışık altında oluşan ışık dalgalanması sorunu da yaşatmıyor. Elektronik perde ile çalışan global shutter sensör, arkadan aydınlatma ile yüksek düşük ışık performansı sunuyor. Bu sensör ile çekilen ilk örnek fotoğraf da aşağıda bulunuyor. Sadece 0.56 ms pozlama ile çekilen fotoğraftaki fanın pervanelerinde “global shutter” sayesinde herhangi bir yamulma görünmüyor.

Sony CMOS global shutter

Sony sensör konusunda pazarın oldukça ilerisinde

Henüz megapiksel değeri çok düşük olduğu için son kullanıcı için uygun olmayan sensör, gelecek için büyük bir ilerleme anlamına geliyor. Global shutter’ın ne kadar faydalı olduğunu görmek adına en güzel videolar ise aşağıda yer alıyor.

Video