reklamı kapat

POPÜLER

Tesla SpaceX Elon Musk Falcon Heavy Tesla Roadster
Tesla SpaceX Elon Musk Falcon Heavy Tesla Roadster
Tesla SpaceX Elon Musk Falcon Heavy Tesla Roadster
Tesla SpaceX Elon Musk Falcon Heavy Tesla Roadster

Elon Musk’ın Falcon Heavy ile uzaya attığı Tesla Roadster nerede?

Ticari uzay şirketi SpaceX, geçtiğimiz hafta tarihi bir adım atarak dünyanın mevcut en güçlü roketi Falcon Heavy ile önemli bir kalkış yapmıştı. Ancak biliyorsunuz bu kalkıştan çok roket ile uzaya gönderilen Elon Musk’ın Tesla Roadster’ı gündemi meşgul etti. Peki dünya dışına çıkan ilk otomobil şu an nerede? İşte cevabı;

Elon Musk’ın Tesla Roadster’ını uzaya çıkartan Falcon Heavy, kendi üzerine düşeni başarıyla yerine getirdi. Otomobili uzay boşluğuna bırakan Heavy, bu açıdan birden fazla ilke imza atmayı başardı. Ancak dediğimiz gibi roketin başarısından ve ilklerinden çok Mars’a doğru giden Roadster ve sürücüsü Starman dikkatleri üzerine çekiyor. Bu noktada özellikle de “tamam araç uzaya gitti ama şu an nerede?” sorusu soruluyor. İşte bunun cevabını mühendis Ben Pearson veriyor. Pearson, kişilerin uzaydaki ilk otomobilin konumunu takip edebilmesi için “whereisroadster.com” isimli internet sitesini kurmuş. NASA Jet Propulsion Laboratory’den alınan veriler üzerinden çalışan site, otomobilin tam olarak nerede olduğunu gözler önüne seriyor. Roadster’ın Dünya ve Mars’a olan uzaklığını da belirten site, basit görsel yapısı ve teknik detaylarıyla anlaşılır bir kaynak oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzaya çıkan ilk otomobil: Tesla Roadster

Dünya’dan saatte 11 bin km/s civarında bir hızla uzaklaştığı belirtilen otomobil, insanoğlunun gördüğü en başarılı ticari reklam çalışmalarından birisinin merkezinde yer alıyor.

İlginizi çekebilir