reklamı kapat

POPÜLER

Falcon Heavy Tesla Roadster

Falcon Heavy ile Mars’a gönderilen Tesla Roadster geri dönebilse çalışabilir miydi?

Falcon Heavy‘nin Elon Musk’ın Tesla Roadster‘ı ile Mars’a yolculuğunun başlamasıyla akıllarda da ilginç bir soru belirdi. Tesla Roadster uzay yolculuğundan sonra Dünya’ya dönebilseydi, kullanılabilir miydi dersiniz?

Her şeyden önce şunu itiraf etmek gerekir ki uzaya gidip gelmiş bir otomobili kullanmak şüphesiz paha biçilemez deneyimlerden olacaktır. Ay’a giden saatin açık artırmayla satıldığı düşünülünce, Mars’a giden Tesla Roadster’a nasıl bir değer biçilir bilemiyoruz. Üstelik çalışmayan haliyle! Çalışabilir halde olanını ise satmaya Musk’ın yüreği el vermez herhalde. Tabii bu Roadster’ın Dünya’ya döndüğü senaryoda gerçekleşen bir hayal. SpaceX projesinin ise böyle bir planı yok. Mars’a yolculuğa çıkan Falcon Heavy, yörüngeye “yerleşecek”. Ancak yine de sormadan edemiyoruz, Tesla geri dönebilseydi hala çalışır mıydı?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mars’a giden Tesla Roadster’ın geleceği

Sorunun kısa cevabı: Muhtemelen hayır. Uzay fizikçisi Scott Bolton’ın Gizmodo‘ya yaptığı açıklamaya göre otomobil kısa süre içinde geri dönerse çalışmaması için bir sebep yok. Ancak otomobilin kısa sürede dönme planı da yok. Hatta planlar dönmeme yönünde. Ancak otomobil Mars’a gidip hemen dönerse dahi çalışması mümkün görünmüyor. Sebeplerden biri ise uzaydaki hava boşluğu. “Eğer gönderilen otomobil satılanla birebir aynıysa, sanıyorum ki bazı parçalarının değişmesi gerekecektir.” diye Scott “Lastikten üretilen her şey muhtemelen donacak ve çatlayacak.” diyerek sözlerine devam ediyor. Boruların da alçak basınç sebebiyle patlayacağını belirtiyor.

Bolton araçta solar paneller bulunması durumunda bir ihtimal Mars’ta kullanılabileceğini de sözlerine ekliyor. Zira yanmalı motorların oksijen ihtiyacı Tesla Roadster’ın problemi değil. Ancak yüksek enerji parçacıkları yüzünden performansını devam ettiremeyeceği görüşünde.

İlginizi çekebilir