reklamı kapat

POPÜLER

Polestar

Polestar 1

Tesla Model 3’ün en büyük rakibi Polestar 2’nin ilk fiyat bilgisi ortaya çıktı

07 Şubat 2018

Geçtiğimiz yıl ilk modelini tanıtan Polestar, iki yıl içerisinde üretime geçirme planını paylaştığı ikinci modeliyle ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Uzun yıllardır Volvo altında performans geliştiricisi olarak sürdürdüğü macerasını, geçtiğimiz yıl içerisinde bambaşka bir noktaya taşıyan Polestar, bildiğiniz üzere artık ayrı bir marka olarak faaliyet göstermeye başladı. Hibrit ve tamamen elektrikli otomobillerin üretimi üzerine bir rota çizen marka yetkilileri, Polestar 1 adındaki ilk modellerini de Ekim 2017‘de karşımıza çıkartmıştı. Bu modelde içten yanmalı ve elektrik motor birlikteliğiyle hibrit çözümüne giden marka, 600 beygir güç ve 1000 Nm tork değerlerini bir o kadar başarılı olan tasarım hatlarıyla tamamladı. O dönem düzenlenen etkinlikte, bu adımı kısa vadede hızlı şekilde çeşitlenecek ürün gamının başlangıcı olarak nitelendiren şirket, 2022 itibarıyla bir tanesi SUV diğeri ise daha ufak bir binek modelin hazırlığıyla ilgili ufak çapta bilgiler paylaşmıştı. Bugün ise Tesla Model 3‘ün en büyük rakibi olarak gösterilen binek model Polestar 2‘nin takvimi ve fiyatıyla ilgili bilgiler ilk ağızdan doğrulandı.

Polestar 1

2020’de üretim bandında

Konuyla ilgili Auto Express’e açıklamalarda bulunan şirket yöneticilerinden Thomas Ingenlath, Polestar 2 ve 3’ün tamamen elektrikli modeller olacağının altını çizdi. 2’nin ulaşılabilirlik ilkesi üzerine şekilleneceğini belirten Ingenlath; “Bu araç Tesla Model 3 ile olan rekabete dahil olacak. Hal böyle olunca insanların da fiyatla ilgili beklentileri tahmin edebileceğini düşünüyorum. Polestar 2’nin başlangıç fiyatı 40.000 euro civarında olacak. Aracı bir Tesla katili olarak nitelendirmiyoruz. Rekabet için asfalta ineceğiz.” diyerek üretimin 2020‘de başlayacağı belirtti. 2022 yılı itibarıyla da ilk SUV modeli 3‘ü üretim bandına çıkartmayı planlayan markanın önümüzdeki beş yıl içerisinde piyasaya yeni bir tat getireceğine hiç şüphe yok. Tesla Model 3’ün günümüzde 35.000 dolar gibi bir başlangıç fiyatına satıldığını düşündüğümüzde, Polestar 2’nin yaklaşık 15.000 dolar daha pahalı olduğu görülmekte. Aradaki farkın ederini ise hiç şüphesiz teknik değerler ve kalite belirleyecek. Bu arada şirketin, 1’in ön siparişlerini 2.500 euro karşılığında almaya başladığını da hatırlatmakta fayda var.