reklamı kapat

POPÜLER

Ay’dan gelen saat açık artırmada

06 Ekim 2015

NASA‘nın bugüne kadarki görevleri sırasında astronotların kollarında aya gidip de geri gelen saatlerin çoğu Omega’ydı. Resmi görevlerde kullanıldıkları için de hükümet malı olarak sayılıyor veya bazısı müzelerde sergileniyordu. Fakat üzerine Ay tozu bulaşmış, sahibinin kolunda uzay yürüyüşü bile yapmış bir Bulova saat sahibi olmak isterseniz RR Auction‘ın açık artırmasına katılmak için hala şansınız var.

1971’de David Scott’un kolunda Ay’a giden Bulova saat, 15 Ekim ile 22 Ekim tarihleri arasında açık artırmayla satışa sunuluyor. Ay’da yürüyen yedinci insan olan David Scott bu saati, 1971’deki Apollo 15 görevinde takmış. Astronotların kalan oksijen seviyesi gibi hayati değerleri takip edebilmek için en önemli faktörün zaman olduğunu vurgulayan Scott, Apollo 15 görevi için standart Omega Speedmaster saatinin yanı sıra yedek saat olarak Bulova’yı yanında götürmüş. Apollo 15 görevi boyunca araç dışı etkinliklerinin üçünde de, yani Ay yüzeyinde yürürken, kolunda bu saat varmış.

2014 yılındaki açık artırmada yine David Scott’ın kullandığı saat 610 bin dolara satılmıştı. Bulova için minimum teklif 50 bin dolardan başlıyor. Saatin 750 bin ila 1 milyon dolar arasında bir fiyattan alıcı bulması bekleniyor. RR Auction’ın resmi web sitesi üzerinden açık artırmaya online olarak katılmak da mümkün.

YORUMLAR