reklamı kapat

POPÜLER

Falcon Heavy ile Mars’a fırlatılan Tesla Roadster’ın yolculuğunu izleyin [Video]

Türkiye saati ile dün gece gerçekleştirilen Falcon Heavy fırlatılışıyla beraber Tesla Roadster‘ın da Mars’a yolculuğu başladı. SpaceX de YouTube kanalından bu yolculuğun bir kısmını bizlerle paylaşıyor.

Gerek icraatları, gerek açıklamalarıyla Elon Musk zaten halihazırda teknoloji dünyasının en havalı isimlerinden biriydi. Ancak dün gece gerçekleşen Falcon Heavy fırlatışının ardından Musk çıtayı arşa çıkardı. Zira kendi Tesla Roadster’ını Mars’a gönderen Musk’ı tahtından indirmek için artık direkt Mars’a yerleşmek gerekiyor diye düşünüyoruz. Dün geceki başarılı fırlatışın ardından eş zamanlı karaya inen iki Falcon 9’la da projeyi tamamlayan SpaceX, her ne kadar 3. fırlatıcıyı başarılı bir şekilde indiremediğini açıklasa da proje tıkır tıkır işliyor. Mars’a yolculuğuna devam eden Falcon Heavy ise Tesla Roadster’la Mars yörüngesine ilerliyor.

Falcon Heavy Tesla Roadster
Falcon Heavy Tesla Roadster

Tesla Roadster’ın gözünden uzay

Roket fırlatıldıktan sonra başarılı bir şekilde atmosferi geçmesiyle SpaceX de YouTube üzerinden Roadster’ın yolculuğunu canlı yayınlamaya başladı. Tabii canlı yayın yaklaşık 4,5 saatin ardından tamamlandı ancak kaçıranlar için YouTube kanalında yer almaya devam ediyor. Roadster’ın direksiyonunda ise bir astronot maketi (Starman) oturuyor. Otomobilin panelinde ise “Don’t panic” (Panik yapma) yazıyor. Musk, Tesla’sını Mars’a yollayacağını açıkladığında ilk başta kimse inanmamıştı ancak uzaya giden aracın yolculuğu şüphesiz pek çoklarını kıskandıracaktır. Tabii bu görüntüler sırasında geçtiğimiz aylarda Dünya’nın düz olduğu iddiasına esprili bir dille yanıt veren Musk, artık bir de kanıt sunuyor. Tesla içinde uzay yolculuğu yapan “astronot”un macerasını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.